kodeforest

Georgiy N. TUFAR

Disiplin Kurulu Üyesi

  • ROSAVTUR

1949 yılında Moldova, Vulkanesti kasabasında doğdu.

1965-1969 yıllarında Tiraspol Ziraat Meslek Okulu'nda okuduktan sonra kısa bir süre ziraat mühendisi olarak çalıştı ve vatan gorevi askerliğini yaptı. 1971'de MGIMO (Moskova Uluslararasi İlişkiler Devlet Üniversitesi) giriş sınavlarını kazanıp, 1977'de Dış Ekonomik İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu ve SSCB Dış Ticaret Bakanlığı'na tayin edildi.

1979-1989 yılları arasında SSCB Ankara Ticaret Mümessilliği'nde tercüman olarak çalışmaya başlayıp, satış masası başına geçti ve iki ülke arasında "Mal Karşılığı Ödemeler Anlaşması” ( 1935 yılında imzalanan ve ticari ilişkileri çok frenleyen ödeme şekli) yerine “Serbest Döviz Ödeme Anlaşması” sistemine geçilmesi ve tarihi Doğal Gaz Anlaşması görüşmelerinde önemli katkılarda bulundu.

1984-1989 yıllarında, alım masası başında bulundu. Görev sonrası Moskova'ya dönüp Dış Ticaret Bakanlığı'nda bir müddet çalıştıktan sonra Sovyetler Birliği'nde, Devlet Dış Ticaret Tekelinin kaldırılmasından sonra, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek için “Sovyetler Birliği - Türkiye Dış İlişkiler Kurulu – ”SAVTUR” başına 1991'de Genel Müdür olarak atandı.

1992'den beri kendi şirketi “ROSAVTUR Ltd. Şti.” başkanıdır. RTIB'in 1998'deki kuruluşundan itibaren (2 yıl ara ile) Yönetim Kurulu üyesidir.

Evli, 2 çocuk babasıdır.