Dil Seçimi:
 • Sabahattin YAVUZ
  Eş Başkan
  Aralık 2018-

  1968 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve Lise eğitimini Antakya’da tamamladı. 1986 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandı. Mezun olduktan sonra, 1993 yılında Rusya’ya geldi.

  Enka İnşaat, Hazinedaroğlu İnaşaat, ABKA İnşaat, Odak İnşaat gibi şirketlerde yöneticilik yaptı. 2005 – 2009 yılları arasında Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı İhracatçı Birlikleri Rusya temsilciliği görevini üstlendi.

  Aynı tarihlerde TOBB ‘a bağlı olan TOBTİM A.Ş de Genel Müdür Özel danışmanlığı yaptı. 2009'dan sonra TOBTİM A.Ş Genel Müdür Yardımcılığı ve 2011'den itibaren Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Komitesi üyeliği görevini sürdürmekte iken 2 Aralık 2018 tarihinde RTİB Eş Başkanlığına seçildi. Rusça, Arapça ve İngilizce bilen Yavuz evli ve iki çocuk babasıdır.

 • Naki KARAASLAN
  Başkan
  Kasım 2012 - ...

  1966 Malatya da doğdu. Moskova II.Devlet Tıp Akedemisinden mezun oldu.1994 yılında bir poliklinik işletmesini alarak Türk inşaat şirketlerine sağlık hizmeti vermeye başladı.

  1995 yılında gıda sektörüne atılarak Arbat Caddesi’nde BOSFOR restoranı açtı. Kısa sürede restoran sayısını sekize yükseltti. Moskova’da alışveriş merkezi yatırımı gerçekleştirdi. Hazır döner fabrikası ve mobilya, mutfak aksamları üreten orta ölçekli imalathane yatırımlarını gerçekleştiren Karaslan, evli ve biri erkek ikisi kız çocuk babasıdır.

 • Ali Galip SAVAŞIR
  Başkan
  Kasım 2011 - Ekim 2012

  Ali Galip Savaşır, 1956 yılında İzmir’de doğdu. 1974’te Ankara Polis Koleji’nden, 1978'de ise Polis Akademisi’nden mezun olup 1978 yılında komiser olarak Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmaya başladı. Türkiye’nin değişik bölgelerinde çeşitli sürelerle görev yaptıktan sonra Elazığ’ın Sivrice ilçesine atandı. 1980 darbesi döneminde 1402 sayılı kanuna dayanarak 1983’te işine son verildi.

  Devlet memurluğundan uzaklaştırılması sonucu kariyer planlarında büyük bir değişiklik yapmak zorunda kalan Savaşır, Ankara Meyve-Sebze Hali’nde bir dükkanın yönetimini eline aldı. Kısa zamanda başarılı olan Savaşır, İzmir Hali’nde kendi dükkanını açtı ve aynı zamanda ihracata yöneldi. Münih’te oluşturduğu dağıtım operasyonlarıyla tüm Avrupa’ya “Golden Light” markası altında taze meyve ihracatına başladı.

  90’lı yılların sonunda, Rusya’daki gelecek vadeden pazarı fark edip, ihracat odağını bu ülkeye çevirdi. Yeni kurduğu AGS Grup şirketi ilk yıllarında sıkıntılar yaşayıp 1998 krizinde büyük kayıplar verse de, kriz sonrası birkaç yıl içinde Moskova’nın en büyük meyve ithalatçısı oldu. Dış ticaret ve dağıtım konusundaki tecrübesinin yardımıyla sektör değiştiren Savaşır, ABS Alçı Rusya Yetkili satıcısı oldu.

  İnşaat sektörüne ek olarak AGS Group, AGSCARB markasıyla mikronize kalsit, talk, dolomit, barit gibi endüstriyel mineraller ile Rus plastik ve boya sektörüne de hizmet vermektedir. Plastik sektöründeki gücünü arttırmak amacıyla AGS Group, 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nden PVC ithalatına başladı. Savaşır, geleceğe yönelik olarak Türkiye Çeşme’de bir otel yatırımı inşaat aşamasındadır. Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Polis Akademisi lisans dereceleri olan Savaşır, 2011-2012 yıllarında Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış ve halen Dünya Türk İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Avrasya Bölge Komitesi Başkanlığı’nı yürütmektedir.

 • Ali TUNÇCAN
  Başkan
  Eylül 2009 - Ekim 2011

  1966 yılında Adana’da doğdu.

  1984 yılında Adana Güney Kolejinden, 1989 yılında da İTÜ Uçak Mühendisliğinden mezun oldu. 1990 yılından 1995 yılına kadar Junkers-Bosch Gmbh Kalite ve Satış Sonrası Bölüm Müdürü olarak Almanya ve Türkiye’de çalıştı. 1995 yılında Raks A.Ş de Kalite ve İş Geliştirme Müdürlüğünü 2000 yılına kadar icraa etti. Vestel de 2000-2004 yılları arasında değişik görevlerde çalıştı. 2005 yılında Vestel Genel Müdürlüğüne atandı bu görevini Kasım 2011 yılına kadar devam ettirdi. 2009-2011 yıllarında RTİB'de Yönetim Kurulu Başkanlığında bulundu.

  Evli ve iki çocuk babası olup Rusça, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

 • Ali İhsan AKIŞKALIOĞLU
  Başkan
  Eylül 1997 - Ağustos 2009

  Ali İhsan Akıskalıoğlu, 1953 yılında Bursa’da doğdu.

  1982 yılına kadar fotoğrafçılık yaptı. Aynı yıl yurt dışından ithal ettiği modern makinelerle Orta Anadolu’daki en büyük renkli Fotoğraf Laboratuvarını kurdu. 1989 yılından itibaren SSCB ne yaptığı gezilerde ticari olanakları araştırdı.

  Ali İhsan Akıskalıoğlu, 1980’lerin sonlarından itibaren, Gorbaçov’la birlikte batı ile ilişkilerini geliştirmeye başlayan Sovyetler Birliği’ndeki ticaret ve sanayi potansiyelini fark eden az sayıdaki girişimci ruhlu işadamlarından biri olmuştur. 1990’ların başında Turizm ve Kimya sektöründe oluşturdukları birkaç girişimle iki ülke arasındaki ticari faaliyeti başlatan ilk girişimcilerden biri oldu.Daha sonra Ergün Atabay ile birlikte Rusya Federasyonunda taahhüt işleri yapmak üzere, 1995 yılında, URBAN İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.’yi kurdu.

  Urban İnsaat AŞ., Rusya Federasyonu ve Türkiyede,600 Milyon Doların üzerinde taahhüt işi gerceklestirmiştir.

  1997 yılında Moskova’da kurulan RTİB (Rus Türk İşadamları Birliği)’in kurucuları arasında yer alan Akıskalıoğlu halen 300’ün üzerinde Türk ve Rus firmanın üye olduğu birliğin Başkanlık görevini 2009 yılına kadar sürdürmüştür. Halen, agırlıklı olarak enerji sektöründe yatırım olanakları üzerine araştırma ve çalışmalar yapmaktadır.

  Gürcüce ve Rusça bilmektedir.