Dil Seçimi:
Başkan
 • Naki KARAASLAN
  ABA GROUP
  Naki KARAASLAN
  ABA GROUP

  Naki Karaaslan 1966 yılında Malatya’nın Arguvan ilçesi İsaköy’de doğdu. Üçü kız olmak üzere beş kardeşli bir ailede büyüdü. 12 Eylül öncesi Malatya’nın sakıncalı lisesi olan Turan Emeksiz Lisesi’nden mezun olduktan sonra Çapa Tıp Fakültesini kazandı. Türkiye’de başladığı tıp eğitimini Moskova II. Devlet Tıp Akademisinde tamamladı.

  1990’lı yılların başında Moskova’ya yerleşen ilk Türklerden olan Karaaslan mezuniyeti sonrasında 1995 yılında bir poliklinik işletmesini alarak Türk inşaat şirketlerine sağlık hizmeti vermeye başladı. Söz konusu işletmenin Moskova’nın ilk özel polikliniği olarak da değerlendirilmesi mümkün olup, bu poliklinikte çalışan doktorlar bilahare Türkiye ve Rusya’daki sağlık sektörlerinde önemli görevler üstlenmişlerdir.

  Karaaslan 1997 yılında gıda sektörüne atılarak Moskova’nın önemli caddelerinden Arbat Caddesi’nde Bosfor adlı bir restoran açmış, zaman içinde Sixties zinciri ve Sofra adlı restoranlar da devreye girmiştir. Karaaslan ayrıca Moskova’da alışveriş merkezi yatırımı, hazır döner fabrikası ve koka kola dağıtım yatırımı gerçekleştirmiştir.

  Karaaslan kendisinin de kurucu üyesi olduğu ve Rusya’da yaşayan Türk toplumu açısından en önemli sivil toplum kuruluşu olan Rus Türk İşadamları Birliğinin Başkanlığını 2012 yılında devralmıştır. Yaklaşık 6 yıldır bu görevi başarıyla yürüten Karaaslan 2017 yılında merhum Andrey Karlov anısına kurulan Uluslararası Andrey Karlov Vakfının Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlenmiştir.

  İş hayatındaki faaliyetleri yanı sıra söz konusu sivil toplum kuruluşlarında da önemli görevler üstlenen Karaaslan evli ve üç çocuk babası olup, Rusça ve İngilizce bilmektedir.

 • Sabahattin YAVUZ
  TOBTİM A.Ş.
  Sabahattin YAVUZ
  TOBTİM A.Ş.

  1968 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve Lise eğitimini Antakya’da tamamladı. 1986 yılında İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesini kazandı. Mezun olduktan sonra, 1993 yılında Rusya’ya geldi.

  Enka İnşaat, Hazinedaroğlu İnaşaat, ABKA İnşaat, Odak İnşaat gibi şirketlerde yöneticilik yaptı. 2005 – 2009 yılları arasında Dış Ticaret Müsteşarlığına bağlı İhracatçı Birlikleri Rusya temsilciliği görevini üstlendi.

  Aynı tarihlerde TOBB ‘a bağlı olan TOBTİM A.Ş de Genel Müdür Özel danışmanlığı yaptı. 2009'dan sonra TOBTİM A.Ş Genel Müdür Yardımcılığı ve 2011'den itibaren Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Komitesi üyeliği görevini sürdürmekte iken 2 Aralık 2018 tarihinde RTİB Eş Başkanlığına seçildi. Rusça, Arapça ve İngilizce bilen Yavuz evli ve iki çocuk babasıdır.

Yönetim Kurulu Üyeleri
 • Hayri TOKMAN
  ANT YAPI
  Başkan Yardımcısı
  Hayri TOKMAN
  ANT YAPI
  Başkan Yardımcısı

  1967 yılında Afyon’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünden mezun oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.1988-2005 yılları arasında gıda ve inşaat sektörlerinde kendi işini yaptı. 2005 yılından itibaren iki yılı Türkiye’de 12 yılı Rusya’da olmak üzere Ant Yapı San.Tic. A.Ş’de koordinasyon görevi yapmaktadır.

 • Orhan SAYMAN
  BEKO
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Orhan SAYMAN
  BEKO
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Orhan Sayman, 1970 yılında Chicago/IL de doğdu.

  İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik bölümünden mezun oldu,İlionis Üniversitesinde MBA yaptı.1996 yılında KOÇ Grubuna katıldı,Arçelik Grubunda Batı Avrupa Bölge Müdürlüğü ile başladığı iş hayatına Arçelik ve Beko'nun birçok ülkesinde görev yaptı.

  2017 Ocak ayı itibariyle Koç grubuna bağlı Beko grubunun Rusya’da mukim üretim ve satış şirketi Beko LLC’nin Genel Müdürü olarak iş hayatına devam etmektedir.

  Evli ve iki çocuk babasıdır.

 • Ali KILIÇ
  KASTAMONU ENTEGRE
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Ali KILIÇ
  KASTAMONU ENTEGRE
  Yönetim Kurulu Üyesi

  1973 dogumlu olan Kılıç, İstanbul Üniversitesi Orman Fakultesi mezunudur. Ormancılık alanında Yüksek Lisans derecesine sahiptir. İstanbul Bilgi Üniversitesinde de İnglizce MBA derecesine sahip olup, Ormancılık Bilimleri üzerine doktorası devam etmektedir. 20 seneyi aşkın bir süredir İngiltere, Rusya, Romanya, Finlandiya ve Ukrayna da sektöründe değişik pozisyonlarda çalışmış ve eğitimler almış olup, halen Kastamonu Entegre Rusya Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir. Rusça, İngilizce ve Romence konuşabilen Kılıç, evli ve 2 çocuk sahibidir.

 • Attila TURAN
  LADY COLLECTION
  Yönetim Kurulu üyesi
  Attila TURAN
  LADY COLLECTION
  Yönetim Kurulu üyesi

  Atilla Turan,Artvin'in Murgul ilçesinde 1961 yılında dünyaya geldi.İlk ve Orta öğrenimini Artvin'de lise eğitimini Rize'de tamamladı.Anadolu Üniversitesi'nin İktisat bölümünü bitirdi.

  İş hayatına Ankara'da Gama firmasında başlayan Turan sırasıyla; Tusas,Halk Bankası şantiyelerinde görev aldıktan sonra,1990 yılında  MIR(Gama-Güriş-Entes-Kıska)firmasıyla Rusya'ya gelerek UPDK Moskova şantiyesi,GamaGazprom Şantiyesi,Gama Beyaz ev şantiyesi,Buhara Özbekistan'da Gama Rafineri Santrali,Zafer İnşaat USD Elçilik şantiyeleri başta olmak üzere Rusya'nın Çeçenistan,Tomsk gibi birçok şehrinde önemli projelerin yapım aşamalarında bulundu.

  2004 yılında Lady Collection Genel Müdürlüğüne getirilen Turan evli iki çocuk babasıdır.

 • Recep KÖSE
  MOSALARKO
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Recep KÖSE
  MOSALARKO
  Yönetim Kurulu Üyesi

  1969 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İktisat bölümü mezunu. 1993-2007 yılları arasında Rusya'da, Alarko'nun birçok projesinde görev almıştır. 2008 yılından günümüze Mosalarko Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

  Evli ve bir çocuk babasıdır.

 • Avni AKVARDAR
  RÖNESANS
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Avni AKVARDAR
  RÖNESANS
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi.

  1989 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1989-1997 yılları arasında Rusya'da çeşitli şirketlerde çalışmıştır.1997 yılında Rönesans Holding’e katılan Avni Akvardar, 1998-2000 arasında Rönesans İnşaat Rusya İnşaat Genel Müdürlüğü ve 2000-2009 arasında Rönesans İnşaat Rusya ve BDT Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Avni Akvardar, 2010 yılından itibaren Rönesans İnşaat Rusya ve BDT YÖNETİM KURULU Başkanlığı ve Desna Gayrimenkul Yatırım yönetim Kurulu başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

 • Aydın ÖNDER
  RUSCAM
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Aydın ÖNDER
  RUSCAM
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Aydın Süha Önder

  Cam Ambalaj Grup Başkanı-Rusya

  (54) 1985 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1986 yılında İş Bankası İktisadi Araştırmalar Müdürlüğü’nde işe başlayan Önder, aynı yıl Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı olmuştur. Önder sırasıyla, 1998 yılında Avcılar Şubesi, 2001 yılında Karaköy Şubesi, 2003 yılında Kurumsal Pazarlama Müdürü, 2006 yılında Levent Şubesi Müdürü ve 2007 yılında Gebze Kurumsal Şubesi Müdürü olarak görev yapmıştır.

  2011 yılından itibaren Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüş olan Önder, Şişecam Topluluğu’na 07 Ocak 2014 tarihinde katılmış olup, 12 Şubat 2014 tarihinden itibaren de Rusya Cam Ambalaj Grup Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

 • Hulki ÖZ
  TKANİ PRESTİJ by OGUZ TEKSTIL
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Hulki ÖZ
  TKANİ PRESTİJ by OGUZ TEKSTIL
  Yönetim Kurulu Üyesi

  1977 İstanbul doğumludur.

  Pertevniyal Lisesi'ni bitirdikten sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Eğitim dönemi dahil çeşitli sektörlerdeki büyük işletmelerde ve ihracatçı tekstil firmalarında çalıştı. 2005 yılında Moskova'da "Tkani Prestij" firmasını kurdu. Sektöründe lider kuruluş Oğuz Tekstil'in Rusya distribütörlüğünü yapmaya başladı. Rusya'da moda ve tekstil sektörünün gelişmesi kapsamında çeşitli organizasyonlar düzenledi ve destek verdi. Halen eğitim ve çalışma dönemi arkadaşlarıyla beraber, Rusya ile komşu ülkelerinde toptan kumaş satışı yapmaktadır.

  Evli, bir çocuk babasıdır.

 • Cenk UĞUR
  VİTRA
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Cenk UĞUR
  VİTRA
  Yönetim Kurulu Üyesi

  1975 yılında İstanbul’da doğan Uğur, lisans ve yüksek lisans derecelerini ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümü’nden almıştır.

  2003 yılında Eczacıbaşı Yapı Grubu’nda çalışmaya başlamış, grubun İstanbul ve Almanya’daki karo fabrikalarında çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2016 yılından beri, Eczacıbaşı Yapı Grubu’nun Rusya yatırımı olan VitrA Plitka’nın Fabrika Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

  Almanca ve İngilizce bilen Uğur evlidir.

 • Erman NEZOR
  Esta Construction
  Yönetim Kurulu üyesi
  Erman NEZOR
  Esta Construction
  Yönetim Kurulu üyesi

  1972 yılında Ankara’da doğdu. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümünü bitirdi. 13 yıldır Esta Construction’da çalışmaktadır.

  Halihazırda Esta Construction Yönetim Kurulu üyesi olarak iş hayatına devam etmektedir. 15 yaşında bir oğlu bulunmaktadır.

 • Efes Rus
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Efes Rus
  Yönetim Kurulu Üyesi
 • Recep HAKİ
  İŞ BANKASI
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Recep HAKİ
  İŞ BANKASI
  Yönetim Kurulu Üyesi

  1963 yılında Ankara’da doğan Recep Haki,1988 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl T. İş Bankası A.Ş. Eğitim Müdürlüğünde Eğitim Uzmanı olarak çalışma hayatına başlayan Haki, 1997 yılında aynı Müdürlükte Müdür Yardımcılığına yükseldi. 2000-2002 yılları arasında T. İş Bankası A.Ş. Başkent ve 2002-2004 yılları arasında Yenişehir Şubesinde Müdür Yardımcısı olarak çalışmasının akabinde, 2004 yılında T. İş Bankası’nın başlattığı “Müşteri Odaklı Dönüşüm Programı” proje çalışmalarında görev almak üzere Kurumsal Pazarlama Müdürlüğü’nde, 2006 yılında Değişim Yönetimi Başkanlığı’nda Grup Müdürü olarak görev yaptı.

   

  2008 -2018 yılları arasında Bireysel Bankacılık Satış Müdürü ve  Bireysel Krediler Müdürlüğü görevlerini üstlenmiş olan Haki,  aynı zamanda T.İş Bankası A.Ş.’nin iştiraklerinde denetçi ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini de yürütmüştür.

   

  Eylül 2018  itibari ile JSC İŞBANK Genel Müdürlüğü atanan Sn. Haki, İngilizce bilmektedir.

 • Turan YARDIMCI
  THY
  Yönetim Kurulu Üyesi
  Turan YARDIMCI
  THY
  Yönetim Kurulu Üyesi

  Aslen Elazığlı olan Turan Yardımcı 1977 yılında Antakya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm-Otelcilik ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerini tamamlayan Yardımcı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği konusunda Yüksek lisans yapmaktadır. 

  Çalışma hayatına 1997 yılında Bodrum Hapimag Sea Garden Otel’de başlamış, 1998 yılında Türk Hava Yolları Milas-Bodrum Havalimanı’nda havacılık sektörüne geçiş yapmıştır. 2011-2018 yılları arasında Bodrum Satış Müdürü olarak görev yapan Yardımcı 01.11.2018 tarihi itibari ile Türk Hava Yolları Moskova Genel Müdürü olarak atanmıştır. İyi derecede İngilizce, az derecede Almanca ve Arapça bilmektedir. Evli, Azra ve Yağız isimlerinde iki çocuk babasıdır. 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri
 • M Ali AKGÖL
  AKAŞ TARIM ÜRÜNLERİ
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
  M Ali AKGÖL
  AKAŞ TARIM ÜRÜNLERİ
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
 • Cavit İLHAN
  NOBEL İLAÇ
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
  Cavit İLHAN
  NOBEL İLAÇ
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

  1970 Elazig dogumluyum.

  1992 Istanbul Universitesi Iktisat Fakultesi Uluslararasi Iliskiler Bolumu mezunuyum. Uluslararasi Iliskiler bolumunde master yaptim.

  1994-1999 Arasi Alman ilac sirketi Hoechst’de calistim.Bir yil Ingiltere’de dil egitimi icin kaldim,donuste EGS Holding’de 2 yil calistim. Son on bes yildir, Nobel ilac firmasinda,Moldova,Ukrayna ve Rusya’da Genel Mudur olarak gorev aldim.

  Evliyim ve 3 cocugum var.

  Ingilizce ve Rusca biliyorum.

 • Nurettin EREL
  YAMATA
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
  Nurettin EREL
  YAMATA
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

  Born in Gaziantep, Turkey on 05.01.1959, achieved B.Sc. in Mechanical Engineering on 1982 and M.Sc. in Nuclear Engineering on 1984.

  Fluent in English,German, French and Russian.
  Mr. Erel shared his construction, management and business development expertise in Oil & Gas and Energy fields respectively with ENKA, GAMA and TEKFEN in his 32 years journey as well as with YAMATA for the last 10 years.

  Involved in several significant industrial projects as Vice President and a Partner such as;

  • Amur GPP Project P2 (Non‐licensed), Svobodny, Amursky, Russia
  • Amur GPP Project P3 OSBL / Temporary Camp Facilities, Svobodny, Amursky, Russia
  • Tobolsk Plant Logistics Complex, Tobolsk, Russia
  • Tobolsk ECU Plant Project, Tobolsk, Russia
  • Volgograd Refinery Project, Volgograd, Russia
  • Tobolsk PDH Plant Project, Tobolsk, Russia
  • IKRA Project, Nizhny Novgorod, Russia
  • Khabarovsk Refinery Project, Khabarovsk, Russia
  • Salekhard Power Plant Project, Salekhard, Russia
  • Transneft Admin Building Project, Novy Urengoy, Russia
  • Sangachal Terminal Project, Azerbaijan
  • Baku-Supsa Pipeline Project, Azerbaijan
  • Pressure Reducing & Pump Stations Project , Georgia
  • Supsa Oil Terminal Project, Georgia
  • Kirikkale Refinery, Turkey
  • Baiji Refinery, Iraq
  • Zorlu Power Plants, Turkey

 • Utku ABAY
  TIRSAN
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
  Utku ABAY
  TIRSAN
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
 • Semih ALTINDAĞ
  MEGARON
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi
  Semih ALTINDAĞ
  MEGARON
  Yönetim Kurulu Yedek Üyesi

  İlk, orta ve lise eğitiminden sonra, KTÜ Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. Askerliğini tamamlayıp meslek hayatına, Libya'da bir inşaat firmasıyla saha mühendisi olarak çalışmaya başladı. 2.5 yıllık Libya tecrübesinden sonra 1994 yılında Moskova'da çalışmaya başladı.1998 yılında MEGARON Group'un ilk birimi olan İnşaat Bölümü'nü kurup serbest iş hayatına atıldı. 

  Halihazırda inşaat işlerinin yanı sıra Enerji Sektörü’nde Güneş’ten elektrik üreten (Megaron Enerji olarak) ve Bina Otomasyon Sistemleri konusunda faliyet gösteren(M Teknik olarak) MEGARON Group'un Yönetim Kurulu Başkanı olarak Rusya'da çalışmaya devam etmektedir.

İstişare Kurulu Üyeleri
 • Abdürrahim GÜZEL
  GASTROINOX
  İstişare Kurulu Üyesi
  Abdürrahim GÜZEL
  GASTROINOX
  İstişare Kurulu Üyesi

  1961 Yılında Çorum-Alacada doğdu. 1982 Yılında Ankara Üniversitesinden mezun olduktan sonra, 1990 Yılında Doktor, 1996 Yılında da Doçent oldu.

  2005 – 2008 yılları arasında Rusya Federasyonu Kazan Devlet Pedagoji Üniversitesinde konuk Öğretim Üyesi olarak görev yaptı. 2008 Yılında bu Üniversite Yönetim ve Bilimsel Kurulu kararı ile Profesörlük unvanını aldı.

  Rusya Federasyonundaki görevini takiben çeşitli ticari faaliyetlerini sürdürmektedir.

  Rusya Federasyonunda GASTROİNOX adı altında Türkiyenin önde gelen Endüstriyel Mutfak Ekipmanları firmalarının distribütörlüklerini yapmaktadır. Bu firmalar arasında İNOKSAN, KAPP, KÜTAHYA PORSELEN, YILMAZ, PLASPORT gibi firmalar bulunmaktadır.

  Aynı zamanda kendi sektöründe üretim de yapılmaktadır.

  Evli ve üç çocuk babasıdır.

 • Ender KARATAŞ
  Russgroup
  İstişare Kurulu Üyesi
  Ender KARATAŞ
  Russgroup
  İstişare Kurulu Üyesi

  Ender Karataş Rusya’ya 1992 senesinde gelmiş. İlk, orta ve lise gibi, üniversite öğrenimini de Ankara’da tamamlayan Karataş, Hacettepe Üniversitesi İşletme bölümünden 1989 yılında mezun olmuş. Ender Karataş 1992 senesinde Rusya Federasyonu Novosibirsk «Akademi Gorodok da Nato-Rusya Federasyonu tecrübe  değişimi program çerçevesinde 7 ay görev yürütmüş» .

  Görev bitiminin ardındanTürkiye’yedeVakıflarBankasındaçalışmayabaşladı.

  Bu yıllarda Rusya tecrübesinin verdiği avantaj ile yeni kurulmakta olan “Vakıf Bank Avrasya yatırımları” bölümünde orta düzey yönetici olarak çalıştı.

  1994 yılına gelindiğinde Vakıflar Bankası, Rusya’da muhabir bank arayışındayken Promradtek Bank ile iş birliği yapar. Bu banka ile ortak yatırımlara girilerek Moskova’da bir irtibat servisi açarlar. Bu servisin koordinatörlüğüne getirilen Ender Karataş Moskova’ya gelerek yerleşir.

  Ender Karataş, oldukça başarılı bir seyir izleyen yapılanmada 1999 yılına kadar çalışmış.

  Geçen 5 senelik devlet hizmeti süresince görevi nedeni ile Moskova da Plihanovskiy ve MKA fakültelerinde Yeni Rusya Hukuku Temel eğitimlerini almış.

  Evli ve üç çocuk babası olan Ender Karataş,Rusya nın  toplam 66 şehrinde fiilen çeşitli  amaçlarla bulunmuştur. Halen 2003 senesinde kurulan « RUSSGROUPE» Hukuk bürosu ile  Rusya Federasyonu Adalet bakanlığı denetimi altında Moskova 5. Özel barosuna bağlı olarak Rusya da yaşayan ve ticaret yapan vatandaşlarımıza hukuki hizmetler vermektedir.

 • Haluk AYDINOĞLU
  CREDIT EUROPE BANK
  İstişare Kurulu Üyesi
  Haluk AYDINOĞLU
  CREDIT EUROPE BANK
  İstişare Kurulu Üyesi

  1969 yılında İstanbul’da doğdu. 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Atlanta’da bulunan Georgia Institute of Technology’den 1992 ve 1997 yıllarında Elektrik Ve Bilgisayar Mühendisliği dalında önce yüksek lisans ve sonra doktora derecelerini aldı.

  2000 yılına kadar Retek Information Systems INC isimli yazılım firmasında Ürün Müdürü ve Araştırmacı olarak çalıştı. 2000-2004 yılları arasında Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey&Company’nin Atlanta, İstanbul, Dubai ofislerinde danışman ve proje yöneticisi olarak görev yaptı. 2004 yılından itibaren Credit Europe Bank Rusya’da önce Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı ve daha sonra da Genel Müdür olarak görevine devam etmektedir. 

  Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

 • Batubay ÖZKAN
  APRIL GROUP
  İstişare Kurulu Üyesi
  Batubay ÖZKAN
  APRIL GROUP
  İstişare Kurulu Üyesi

  1975 yılında Belçika’da doğdu ve İstanbul’da büyüdü. 1993 yılında Robert Lisesi'ni bitirdikten sonra üniversite eğitimi için Amerika’ya gitti. Ekonomi alanındaki üniversite eğitimini 1997’de Hamilton College’da, işletme masterını ise 2001 senesinde Harvard Üniversite’sinde tamamladı.

  İş hayatına 1997 senesinde yatırım bankacısı olarak Goldman Sachs New York'ta başladı. MBA programından sonra geri döndüğü Goldman Sachs'ten 2002’de ayrılan Özkan, Moskova’ya gelerek Trust Investment Bank’te kariyerine devam etti.  2006 yilinda Deutsche Bank'e katılan Özkan, bu bankada, önce Moskova daha sonra Londra’da olmak üzere, Rusya ve BDT bölgesi Global Piyasalar bölüm başkanlığı ve CEEMA bölgesi Sabit Getirili Menkul Kiymetler bölüm başkanlıgı görevlerinde bulundu. 2016 sonunda Deutsche Bank’ten ayrılan Özkan, şu anda Moskova’da April Group Portfoy Yönetimi şirketinde genel müdür yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

  İngilizce ve Rusça bilen Özkan bir çocuk babasıdır. 

   

 • Güvenç DÖNMEZ
  DOMINOS PIZZA
  İstişare Kurulu Üyesi
  Güvenç DÖNMEZ
  DOMINOS PIZZA
  İstişare Kurulu Üyesi

  Güvenç Dönmez, 18 yıldır, çokuluslu şirketler, Türkiye, İsviçre ve Rusya’da yerleşik olarak, perakende hızlı tüketim, elektronik ve perakende alanlarında üst seviye yöneticilik yapmıştır. En son olarak, Domino’s Pizza Rusya Genel Müdürü olarak çalışan Dönmez, 19 restoran ile aldığı şirketi 3 yıldan az bir sürede 121 restorana çıkararak Londra Borsası’nda halka açılmasında rol oynamıştır. Domino’s bugün Moskova’da pizza pazarında liderliği almıştır. 2015 yılında getirdiği “Pizza satan teknoloji şirketi’’ vizyonu ile başlattığı e-ticaret satışları ve dijital dönüşüm projeleri bunda büyük rol oynamıştır.  

  Daha önce Samsung Elektronics’te Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden sorumlu Pazarlama Başkanı olarak çalışmıştır. Yönetimi altında, Samsung bu bölgedeki pozisyonunu güçlendirmiş, Nike, Adidas, Sony gibi markalardan daha çok sevilen bir marka haline gelmiştir. Ayrıca rekor kıran bir hız ile, Samsung Mağazası sayısını, 2 yılın altında, 90’dan 250’ye ulaşmıştır. Önceki görevinde ise Procter & Gamble’da Rusya, Ukrayna ve Belarus’tan sorumlu Güzellik Kategorisi Direktörü olarak 1 Milyar Dolar üzerinde ciro yönetmiştir. Bu görevinde, akıllı risk yönetimi, dijital pazarlama taktikleri ve stratejik odaklanma sayesinde, rekor pazar payı ve kar oranlarına ulaşmıştır.

  Profesyonel kariyerine devam ederken, bir yandan da girişimcilik yapan Güvenç Dönmez, Big Baker adlı restoran zincirinin kurucu ortağıdır. Ankara’da 4 yılda 9 restorana ulaşan zincir, Hürriyet tarafından Türkiye’nin ilk 12 Hamburgercisi arasında gösterilmiştir.

  Akademik olarak, 1995 Üniversite Yerleştirme Sınavında Türkiye 3.sü ve 1992 Fen Liseleri Sınavında Türkiye 3.sü olmuştur.

  Genç yaşına rağmen, birçok profesyonel, kişisel ve akademik başarıya imza atan Güvenç Dönmez, Forbes.ru dergisinde, üstün performans, kişisel üretkenlik, takım liderliği, strateji, pazarlama ve kariyer yönetimi konularında yazılar yazmakta, Rus Televizyonu da dahil olmak üzere, çeşitli yerlerde konuşma, eğitim ve seminerler vermektedir. Aynı zamanda,  starbrandmanager.com  adresinde, yazılarını yayınlamaktadır.

 • Oğuzhan ÖLMEZ
  Groupe SEB
  İstişare Kurulu Üyesi
  Oğuzhan ÖLMEZ
  Groupe SEB
  İstişare Kurulu Üyesi

  Oğuzhan Ölmez, 1975 yılında Isparta’da doğdu.

  Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1998 yılında Groupe SEB’e katıldı. 2012 yılından itibaren Moskova’da yaşamaya başladı. Groupe SEB’in Rusya, Beyaz Rusya ve Orta Asya ülkelerinin Genel Müdürlüğünü yapmaktadır.

  Evli ve iki çocuk babasıdır.

Denetleme Kurulu Üyeleri
 • Erkan ERKEK
  CAPITAL PARTNERS
  Denetleme Kurulu Üyesi
  Erkan ERKEK
  CAPITAL PARTNERS
  Denetleme Kurulu Üyesi

  1967 yılında Konya Eregli’de doğdu.

  Universite egitimini 1989 yilinda ITU Insaat Fakultesi’nden mezun olarak tamamladi. Yuksek lisans diplomasini Virginia Polytechnic Universitesi’nden 1992 yilinda aldi.

  1992 yilinda basladigi is hayatina 1993 yilindan beri Rusya’da devam etmektedir. 1993-2004 yillari arasinda Enka, 2004 yilinda Brunswick Real Estate sirketlerinde calistiktan sonra 2004 yili Aralik ayindan beri Capital Partners firmasinin CEO’su olarak calismaktadir. Gayrimenkul gelistirme sektorunde uzamanlasmis sirketin Rusya, Turkiye ve Kazakistan’daki yatirimlarini yonetmektedir.

  Evli ve 3 cocuk babasidir.

 • Bozkurt KAPLANGI
  KAPLAN INT.
  Denetleme Kurulu Üyesi
  Bozkurt KAPLANGI
  KAPLAN INT.
  Denetleme Kurulu Üyesi

  1966 İstanbul doğumludur. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur.

  1989-1996 yılları arasında Yapi Kredi Bankası A.S’de Müfettişlik , 1996-2003 yılları arasında Yapi Kredi Moscow Bankası’nda Genel Mudur Yardımcılığı, 2003-2011/2 yılları arasında Yapi Kredi Moscow Bankası’nda Genel Mudur olarak görev yapmıştır.

  2011/7 ayından itibaren Strahovoy Posrednik sigorta şirketinde Yönetici Ortak olarak çalışmaktadır. İngilizce ve Rusça bilmektedir. Evli ve 1 çocuk sahibidir.

 • Cem TEZELMAN
  AS/NEXIA Türkiye
  Denetleme Kurulu Üyesi
  Cem TEZELMAN
  AS/NEXIA Türkiye
  Denetleme Kurulu Üyesi

  1982 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1983’te Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzmanı Yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

  1987’de Hesap Uzmanlığı’na atandı. 1989’da Kurul’daki resmi görevinden ayrılarak özel sektörde çalışmaya başladı. 1992 yılından beri Rusya Federasyonu'nda ikamet eden Cem Tezelman, uluslararası denetim ve danışmanlık firması Nexia’nın Türkiye temsilcisi olan AS Bağımsız Denetim ve Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.’nin kurucu ortağı ve Nexia Türkiye’nin Başkan Yardımcısı'dır.

 • Hüseyin TELEK
  Golden Financial Services
  Denetleme Kurulu Üyesi
  Hüseyin TELEK
  Golden Financial Services
  Denetleme Kurulu Üyesi

  Türkiye’de 25 yıl mali konularda çalıştıktan sonra 1994 yılında Rusya’ya geldi. 2001 yılına kadar Entes, 2007 yılına kadar Troy şirketlerinde finansman müdürü olarak çalışmış olup sonrasında da mali müşavir olarak serbest çalışmaktadır. 

  Şirket kuruluşları, küçük ve orta ölçekli şirketlere dışarıdan muhasebe hizmeti verilmesi ve diğer hususlarda Türk müteşebbislerine Rusya faaliyetleri konusunda yardımcı olmaktadır.

 • Ziya TALAS
  Rosco
  Denetleme Kurulu Üyesi
  Ziya TALAS
  Rosco
  Denetleme Kurulu Üyesi

  1979 yılında Mersin ili Tarsus ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Tarsus’ta tamamladıktan sonra 2000 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. KoçBank’ta uzman ve Güral Cam’da bölge satış müdürü görevlerinde bulundu. 2005 yılında Rusya Federasyonunda Ramstore süpermark zincirinde magaza müdürü olarak görev yaptı. 2008 yılından beri Rosco Consulting & Audit firmasında yönetici ortak olarak iş yaşamına devam etmektedir.  

Disiplin Kurulu Üyeleri
 • Georgiy N. TUFAR
  ROSAVTUR
  Disiplin Kurulu Üyesi
  Georgiy N. TUFAR
  ROSAVTUR
  Disiplin Kurulu Üyesi

  1949 yılında Moldova, Vulkanesti kasabasında doğdu.

  1965-1969 yıllarında Tiraspol Ziraat Meslek Okulu'nda okuduktan sonra kısa bir süre ziraat mühendisi olarak çalıştı ve vatan gorevi askerliğini yaptı. 1971'de MGIMO (Moskova Uluslararasi İlişkiler Devlet Üniversitesi) giriş sınavlarını kazanıp, 1977'de Dış Ekonomik İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu ve SSCB Dış Ticaret Bakanlığı'na tayin edildi.

  1979-1989 yılları arasında SSCB Ankara Ticaret Mümessilliği'nde tercüman olarak çalışmaya başlayıp, satış masası başına geçti ve iki ülke arasında "Mal Karşılığı Ödemeler Anlaşması” ( 1935 yılında imzalanan ve ticari ilişkileri çok frenleyen ödeme şekli) yerine “Serbest Döviz Ödeme Anlaşması” sistemine geçilmesi ve tarihi Doğal Gaz Anlaşması görüşmelerinde önemli katkılarda bulundu.

  1984-1989 yıllarında, alım masası başında bulundu. Görev sonrası Moskova'ya dönüp Dış Ticaret Bakanlığı'nda bir müddet çalıştıktan sonra Sovyetler Birliği'nde, Devlet Dış Ticaret Tekelinin kaldırılmasından sonra, iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirmek için “Sovyetler Birliği - Türkiye Dış İlişkiler Kurulu – ”SAVTUR” başına 1991'de Genel Müdür olarak atandı.

  1992'den beri kendi şirketi “ROSAVTUR Ltd. Şti.” başkanıdır. RTIB'in 1998'deki kuruluşundan itibaren (2 yıl ara ile) Yönetim Kurulu üyesidir.

  Evli, 2 çocuk babasıdır.

 • Abdurrahman BAYTAŞ
  AMEDIA
  Disiplin Kurulu Üyesi
  Abdurrahman BAYTAŞ
  AMEDIA
  Disiplin Kurulu Üyesi
 • M. Cüneyt ÜNAL
  POLİMEKS
  Disiplin Kurulu Üyesi
  M. Cüneyt ÜNAL
  POLİMEKS
  Disiplin Kurulu Üyesi

  1973 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Moskova Devlet İnşaat Üniversitesinden İnşaat Mühendisi "Magester" olarak mezun oldu.

  A.D. Konut ,Kontek İnşaat,Koray İnşaat gibi şirketlerde yöneticilik yaptı. Halen, Polimeks İnşaat A.Ş'de Rusya Federasyonu Bölge Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

  Bir çocuk babasıdır.

 • Barbaros ÖZSAYGILI
  BOSCA
  Disiplin Kurulu Üyesi
  Barbaros ÖZSAYGILI
  BOSCA
  Disiplin Kurulu Üyesi