kodeforest

Naki KARAASLAN

  • ABA GROUP

Naki Karaaslan 1966 yılında Malatya’nın Arguvan ilçesi İsaköy’de doğdu. Üçü kız olmak üzere beş kardeşli bir ailede büyüdü. 12 Eylül öncesi Malatya’nın sakıncalı lisesi olan Turan Emeksiz Lisesi’nden mezun olduktan sonra Çapa Tıp Fakültesini kazandı. Türkiye’de başladığı tıp eğitimini Moskova II. Devlet Tıp Akademisinde tamamladı.

1990’lı yılların başında Moskova’ya yerleşen ilk Türklerden olan Karaaslan mezuniyeti sonrasında 1995 yılında bir poliklinik işletmesini alarak Türk inşaat şirketlerine sağlık hizmeti vermeye başladı. Söz konusu işletmenin Moskova’nın ilk özel polikliniği olarak da değerlendirilmesi mümkün olup, bu poliklinikte çalışan doktorlar bilahare Türkiye ve Rusya’daki sağlık sektörlerinde önemli görevler üstlenmişlerdir.

Karaaslan 1997 yılında gıda sektörüne atılarak Moskova’nın önemli caddelerinden Arbat Caddesi’nde Bosfor adlı bir restoran açmış, zaman içinde Sixties zinciri ve Sofra adlı restoranlar da devreye girmiştir. Karaaslan ayrıca Moskova’da alışveriş merkezi yatırımı, hazır döner fabrikası ve koka kola dağıtım yatırımı gerçekleştirmiştir.

Karaaslan kendisinin de kurucu üyesi olduğu ve Rusya’da yaşayan Türk toplumu açısından en önemli sivil toplum kuruluşu olan Rus Türk İşadamları Birliğinin Başkanlığını 2012 yılında devralmıştır. Yaklaşık 6 yıldır bu görevi başarıyla yürüten Karaaslan 2017 yılında merhum Andrey Karlov anısına kurulan Uluslararası Andrey Karlov Vakfının Yönetim Kurulu Başkanlığını da üstlenmiştir.

İş hayatındaki faaliyetleri yanı sıra söz konusu sivil toplum kuruluşlarında da önemli görevler üstlenen Karaaslan evli ve üç çocuk babası olup, Rusça ve İngilizce bilmektedir.