kodeforest

HABER

Rusya her yıl 12 Nisan'da Kozmonot Günü'nü kutluyor. Kozmonot Günü, Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin'in 12 Nisan 1961'de ilk kez uzaya gidişi anısına kutlanıyor. 

O tarihte Gagarin ilk defa uzaya çıkarak 108 dakikalık bir yörünge uçuşu yaptı. O tarihten itibaren bu anlamlı gün Türkiye dahil dünyanın birçok yerinde büyük bir coşku ile kutlanıyor. Örneğin geçen yıl Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı, Uçak Mühendisi Can Erel'in paylaştığı bilgiye göre, Yuri Örgütlenmesi koordinesinde 7 kıtada, 47 ülkede 174 etkinlik düzenlenirken, Türkiye’de de İstanbul, Aydın ve Ankara’da  Yuri Haftası dolayısıyla çok ilgi çekecek toplantılar organize edilmişti.

2017 yılında da Yuri Gagarin etkinlikleri Türkiye'de 6 eğitim kurumunda  ve 4 farklı şehirde yapılmıştı. Ankara'da faaliyet gösteren Rus Dili Konuşan Gençler Derneği ve Rus Kültür Derneği’nin organizatörlüğüyle her yıl 12 Nisan Kozmonot Günü kutlanmakta.

Bu arada Gagarin'in Türkiye ile ilgili neler söylediğini bulmak için yaptığımız araştırmalardan henüz bir sonuç alınmadı. Fakat bu konuda başka bir "sürpirz" açıklama Gagarin'in kızına ait.

2017 yılında Gagarin'in kızı, Moskova Kremlin Sarayı Müzesi Müdürü Yelena Gagarina, Türkiye'nin Rusya'ya en yakın ülke olduğunu vurgulamıştı. O yılda Moskova'da Tsaritsino Müzesi'nde "Alev ve Şark Mutluluğu: 1760 - 1840'ların Rus kültüründe Türk izleri" konulu serginin açılış töreninde konuşan Gagarina şu ifadeleri kullanmıştı: "Türkiye bizim için tarihte sadece savaş ve sürekli çatışma yeri olarak algılanmamalı. Türkiye aynı zamanda Rusya'da sevilen ve takdir edilen sihirli  baharatlar, muhteşem kumaşlar, güzel kıymetli taşlar demek. Türkiye bizim için en yakın, en tanıdık ve en sevimli Doğu'dur."

FUAD SAFAROV

Paylaş: