kodeforest

HABER

Uluslararası Uzay İstasyonu'na üç tonluk ikmal maddesi taşıyan Rusya Federal Uzay Ajansı, bu görevi sadece 3 saat 40 dakikada tamamlayarak önemli bir rekora imza attı.

Rus uzay ajansı Roskosmos, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir kargo taşıma görevine çıktı. Baykonur Uzay Üssü'nden Soyuz roketiyle birlikte kalkışa geçen Progress 70 isimli uzay aracı, tam üç tonluk ikmal maddesini sadece 3 saat 40 dakikada ISS'ye taşıyarak yeni bir rekora imza attı. Roskosmos, Uluslararası Uzay İstasyonu'na en hızlı kargo ulaştıran uzay ajansı oldu.

Progress 70, ISS'e kenetlenmeden önce yörüngede yalnızca iki tur tamamladı. Bu tarz görevlerde normalde yörüngede altı tur atılması gerektiğini belirten Roskosmos yetkilileri, yeni kalkış stratejileri hakkında,"Uzun bir süredir bu kilometre taşını geride bırakacağımız günü bekliyorduk. Bizim için ileriye doğru atılan dev bir adım oldu. Soyuz roketi ve uzay araçlarımızın yapabileceklerini gösterdiği bu görev, uzay programımızın gelecek insanlı ve insansız planları için çok büyük bir anlam taşıyor." sözlerini kullanıyor. donanim 

Paylaş: