kodeforest

HABER

Rusya Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTSİOM) tarafından yapılan bir ankete göre, Rusların yaklaşık üçte ikisi para harcamaktan ziyade para tasarrufu yapmayı tercih ediyor.

Araştırmaya göre, Rusların yüzde 66'sı bugün tasarruf etmenin ve daha az harcamanın daha iyi olduğuna inanıyor, vatandaşların yüzde 23'ü bunun tersini düşünüyor. 

Ayrıca, ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 55) bugün dev alışveriş yapma açısından oldukça kötü bir zaman olduğuna inanıyor, yüzde 28'i bunun iyi zaman olduğunu düşünüyor.

Ankete katılanların yüzde 47'si bir bankaya para koymayı tercih ederken, yüzde 32'si paranın bankadan hemen geri alması gerektiğine inanıyor.

Rusların yüzde 63'ü meparasını ruble, yüzde 5'i dolar, yüzde 3'ü avro ve yüzde 2'si de başka bir yabancı dövizle biriktirip tasarruf edereken, vatandaşların üçte biri (yüzde 33) tasarruf etmediğini söyledi.

Araştırmaya göre, katılımcıların neredeyse yarısı (yüzde 46) ruble dolar kurunu takip etmediğini, yüzde 40'ı bazen takip ettiğini ve  yüzde 14'ü düzenli olarak takip ettiğini vurguladı.

Paylaş: