kodeforest

HABER

Rusya'nın merkez bölgelerinden Ulyanovsk bölgesi heyetinin Türkiye Cumhuriyeti'ne çalışma ziyaretinin başarılı geçtiği kaydedildi.

Rus basınında çıkan haberlere göre, Bölge Valisi Sergey Morozov'un başkanlık ettiği Rus heyeti, Türkiye'de çok sayıda görüşmeler yaparak Ulyanovsk bölgesinin potansiyeli ile tanıtımını organize etti. Görüşmelerde Ulyanovsk bölgesi ile Türkiye arasında yatırım ve ekonomi alanında işbirliği olanaklarını masaya yatırıldı.

Bölge Valisi Morozov konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gelecek işbirliği bakımından görüşmelerin faydalı geçtiğini vurgulayarak, Türkiye'nin Rusya'nın çeşitli bölgeleri arasındaki karşılıklı işbirliğinin artırılmasının önemine dikkat çekti. Rus Vali, "Sonuç olarak ve en önemlisi bu işbirliğinin tüm ekonomik avantajlarını olacaktır." dedi.

RUS VALİ: TÜRKİYE İLE FAAL İŞBİRLİĞİNE DEĞER VERİYORUZ

Rus Vali, Türkiyeli Martur ile bölgede bir oto koltuk fabrikası kurulduğunu da hatırlatarak, "Yakın gelecekte şirket üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. Bunun dışında 700 milyon ruble yatırım yapmayı planlayan yeni bir şirketle bir anlaşma imzaladık. Türkiye ile aktif işbirliğine değer veriyoruz ve daha verimli ve kapsamlı işbirliğine güveniyoruz.”dedi.

Bu arada Martur, Ulyanovsk'ta ürettiği koltukları Avtovaz Tolyatti ve Renault Moskova fabrikalarına satıyor.

Geziye katılan Ulyanovsk Özel Sanayi Bölgesi Başkanı Oleg Barabanov, iki Türk firmasının yakın zaman içinde söz konusu sanayi bölgesinde yatırıma başlayacaklarını duyurdu. 

Ulyanovsk heyeti, bazı Türk işadamlarının da bölgede yatırım yapmayı planladıklarını da duyurdu.

Geçtiğimiz yıl da Ulyanovsk  Valisi Sergey Morozov’un başkanlığındaki bir Rus heyeti İstanbul'u ve Bursa'yı ziyaret etmişti. Rus vali, yoğun bir ziyaret programı çerçevesinde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı ile görüşüp Türk iş adamlarına Ulyanovsk bölgesinin yatırım fırsatlarını tanımışttı. Taraflar işbirliğine devam etmeye karar verip ortak bir faaliyet planı hazırlamıştı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: