kodeforest

HABER

2016'da dibe vuran Rusya pazarında 2017 yılında büyük fiyat indirimleri yapan Türk turizmciler, 2018'de fiyatları arttırmaya başladı. Rusya'da faaliyet gösteren tur operatörleri, Türkiye paket turlarının fiyatında geçen yıla kıyasla yüzde 10-20 artışlar olduğunu belirtiyor.

TurizmGüncel'in haberine göre ziyaretçi sayısında Rusya pazarında eski günlerine dönen Türkiye otelleri, bu pazarda fiyatları arttırmaya başladı.

YÜZDE 10-20 ARASINDA FİYAT ARTIŞI VAR

Rus turizm basınında yer alan haberlere göre, Rusya'da Türkiye paket tur fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 10-20 arasında artmış durumda. Erken rezervasyon dönemindeki yüksek talep nedeniyle Türk otelcilerin hiçbirinin indirim yapmadığı belirtilen haberde, Anex Tour Genel Müdür Yardımcısı Yana Muromova'nın görüşlerine de yer verildi. Muromova, ancak uçak bileti fiyatlarını düşürerek paket tur maliyetlerinin aşağı çekilebileceğini o zaman da tur operatörlerinin sıfıra ineceğine dikkat çekti. Muromova ayrıca, şu anda paket tur fiyatlarının düşürülmesi durumunda, erken rezervasyon döneminde yüzde 50'lere varan indirimler yapılan satış çalışmalarının da boşa gideceğini söyledi.

''ORTALAMA FİYATLAR 100 BİN RUBLE CİVARINDA''

TBS Group Pazarlama Müdürü Maria Konabeeva ise, şu anda ortalana Türkiye paket tur fiyatlarının 100 bin ruble civarında olduğunu kaydetti. Bunun geçen yılki fiyatın yüzde 10 üzerinde olduğuna işaret eden Konabeeva, ''Türk otelcilerin geçen yıl Rusya pazarına verdikleri indirimlerin ardından bu anlaşılabilir bir durum.'' dedi.

40 BİN RUBLELİK PAKET TUR 60 BİN RUBLEYE ÇIKTI

Haberde yer alan detaylata göre, Rusya'da Türkiye paket turları 1.5 kata kadar artış gösterdi. Geçen yılın ağustos ayında 2 kişi 3 yıldızlı otelde bir haftalık paket tur 40 bin ruble (642 dolar) iken, bu yılın aynı döneminde fiyat 60 bin rubleye (963 dolar) çıktı. Dört yıldızlı iyi bir otelde iki kişi bir haftalık paket turun fiyatı ise 100 bin ruble (bin 600 dolar) civarında. beş yıldızlı lüks otellerin fiyatları ise 200 bin rubleye (3 bin 200 dolar) kadar çıkmış durumda. TBS Group Pazarlama Müdürü Maria Konabeeva, bu durumda lüks otellere giden Rus turistlerin bu yıl daha mütevazi otellere yönelebileceğini ifade ediyor.

BAZI ŞEHİLERDE FİYATLAR DAHA DÜŞÜK

Ancak fiyatların Rusya'nın değişik bölgelerine göre artıp azalabildiği notu da düşülüyor. Pink Elephant'ın eGnel Müdürü Alexandru Mkrtchyan, Rostov-on Don ve Krasnodar gibi kentlerde paket tur fiyatlarının Moskova'ya göre daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.

UZMANLAR: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Rusya'da Türkiye fiyatları artsa da, sektör uzmanları bunun talepte bir olumsuzluk yaratmadığına dikkat çekiyor. Türkiye'nin hala yüksek talep aldığına dikkat çeken uzmanlar, özellikle erken dönemindeki aktif satışlara dikkat çekiyor.

Paylaş: