kodeforest

HABER

Türk şirketlerinin yurtdışındaki yatırım atağı hız kesmeden devam ediyor. Bugün itibariyle Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında yatırım yapan Türk şirketleri toplam 172 bin kişiye istihdam sağlar oldu. Toplam yatırımları 58 milyar dolara dayanan Türkler’in 119 ülkede yatırımları bulunuyor. Şirketlerin toplam cirosu ise 55.6 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Ekonomi Bakanlığı’nın ‘Yurtdışı Yatırım Anketi’ne göre yurtdışında yatırım yapan Türk şirketleri, Türkiye’den yılda 6.3 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriyor. Son 10 yılda bu yatırımlar yüzde 100 oranında artış gösterdi. Bunda hükümetin şirketlere verdiği destekler, Türkiye ekonomisini hılı gelişimi ve şirket patronlarının müteşebbis ruhu da etken oldu. 

HER SEKTÖRDEN VAR

Şirketlerinin yatırımları ağırlıklı olarak inşaat, turizm, gıda, tekstil, lojistik, enerji, telekom, havalimanı-havacılık ve sağlık sektörlerinde gerçekleştiği görülüyor. Yatırımların bölgesel dağılımda ise Avrupa ülkeleri ağırlığı ortaya çıkıyor. Ancak dünyanın dört bir yanına uzanan Türkler’in Uzakdoğu’dan Amerika’ya, Rusya’dan Ortadoğu’ya kadar birçok ülke ve bölgede yatırımları bulunuyor.  Türkiye’nin uç beyleri diye tabir edilen bu şirketlerin arasında, Polimeks, TAV, Rönesans, ENKA, Yıldız Holding’in sahibi olduğu Pladis, Hayat Kimya, Kastamonu Entegre, Mapa İnşaat, Kordsa, AKSA, Ekol Lojistik, Defacto, Damat-Tween, Colins  gibi isimler yer alıyor.

DEV PROJELERE İMZA ATTILAR

Yurtdışında başarıdan başarıya koşan Türk şirketleri, müteahhitlik alanında da kendilerini dünya sahnesinde fazlasıyla kanıtlamış durumda. Bu şirketlerden biri de Erol Tabanca’nın sahibi olduğu Polimeks Holding. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın uluslar arası havalimanını yapan ve hizmete açan şirket, Bugüne kadar ülkeden 135’ten fazla proje üstlendi. Polimeks sadece Türkmenistan da değil, dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce projeye imza attı. Şirket ‘Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhitlik Firması’ listesinde de üst sıralarda yer alıyor. Türkiye’nin bir başka uç beyi TAV Havalimanları ise dünyada havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda adeta bir marka haline geldi. TAV, başta Ortadoğu, Orta Asya ve Balkanlar olmak üzere birçok ülkede yeni havalimanları inşa etti. Dünyanın sayılı, Rusya’nın ise en büyük müteahhitlik şirketi yine bir Türk olan Rönsans Holding… Şirket ülkede gerçekleştirdiği projelerde ile Rusya’yı adeta yeniden inşa etti. Rönesans son olarak, Rusya’nın St. Petersburg şehrine 2.5 milyar dolara mal olacak dev bina inşaatına  başladı. 

Paylaş: