kodeforest

HABER

Rus federal tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’ye giden heyetin bugünden itibaren Rusya’ya sevk edilmek üzere paketlenen narenciye ürünlerinin incelemesine başladığını belirtti.

Açıklamada, denetim ihtiyacının, Rusya ve Avrasya Ekonomik Birliği'nin (AEB) gıda sağlık taleplerine yönelik ihlallerde artışla ilgili olduğu kaydedildi. Özellikle, Türkiye'den gönderilen ürünlerde pek çok kez Akdeniz meyve sineği rastlandığı vurgulandı.

Rosselhoznadzor, Rusya sınırındaki denetim sırasında, son 10 günde, Rusya ve AEB topraklarında bulunmayan Akdeniz meyve sineği taşıyan 130 parti narenciyeye rastlamıştı. Söz konusu zararlı böceğin, sadece narenciyeye değil diğer meyvelere de zarar verecek yetenekte olduğu ifade edildi.

Türkiye'de bulunan Rus uzmanlar ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü temsilcileriyle görüştüğü aktarılırken özellikle narenciye sevkiyatıyla ilgili sorunlar üzerinde durulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Türk yetkililer, mevcut durumun gerçekten negatif olduğunu kabul etti ve 2018'de, Türkiye'de Akdeniz meyve sineğinin yayılması için elverişli hava koşullarının oluştuğunu, çiftçilerin aldığı tedbirlerin ise etkili olmadığı anlaşıldığını söyledi" dendi.

Rus uzmanlar, Rusya pazarına çalışan narenciye ihracatçılarının, zararlı böceğin farkında olmasına rağmen ürünleri çiftçilerden alımları sürdürdüğüne işaret etti. Türk yetkililer bu olguyu da kabul etti.

Görüşmeler sırasında iki ülke temsilcileri, ürünleri yüksek risk arz eden bölgeleri belirledi. Rus denetçiler ayrıca söz konusu bölgelerin yetkilileriyle görüşerek iki ihracatçının paketleme istasyonlarını ziyaret etti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201812051036490323-rus-tarim-denetcileri-narenciyeyi-inceliyor/

Paylaş: