kodeforest

HABER

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, tekstil sektörünün Türkiye'nin geleneksel sanayi kollarının başında yer aldığını ve ihracattaki başarı öyküsünün temel taşlarından olduğunu belirtti.

Türk tekstil sektörünün, ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibarıyla dünyada çok özel bir yere sahip olduğuna dikkati çeken Engin, ‘'Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü bir bütün olarak bugün en fazla dış ticaret fazlası veren sektördür. Yılda 15 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası oluşturuyoruz. Dünyada en fazla ev tekstili ihracatı yapan 4 ülke arasında yer alan ve Avrupa'nın en büyük üreticisi olan Türkiye, ev tekstili sektöründe 2018 yılı sonu itibarıyla 2,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirmiştir. Türkiye ev tekstili sektörü, toplam dünya ev tekstili pazarından yüzde 4,5 pay almaktadır. Bu payı, ağırlıklı olarak orta ve üst segment ürünlerle almaktayız. Bu da bize ev tekstili sektörümüzün dünyada ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu açıkça göstermektedir'' dedi.

Küresel ekonomik ve siyasi konjonktür çerçevesinde Türkiye'nin ev tekstili ihracatının 2019 yılı sonunda yine 2,7 milyar dolar civarında bir değerle tamamlanacağını öngördüklerini vurgulayan Engin, şöyle devam etti: ‘'Türkiye ev tekstili sektörünün en fazla ihracat yaptığı 5 ülke sırasıyla Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Fransa'dır. 2019 yıl sonunda Almanya'ya yaklaşık 230 milyon dolar, ABD'ye 270 milyon dolar, İtalya'ya ise 130 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştireceğimizi öngörüyoruz. Yılın ilk yarısında Avrupa Birliği (AB) pazarında bir miktar durgunluk gözlemlenirken diğer yandan özellikle Rusya ve Belarus'a ihracatımızda yüzde 30 ve yüzde 134 düzeylerinde artışlar kaydedildi.''

http://www.olay.com.tr/turkiye-dunya-ev-tekstili-pazarindan-yuzde-45-pay-aliyor-207918h.htm

Paylaş: