kodeforest

HABER

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Başbakanı İsmet İnönü, 1932 yılında Sovyetler Birliği ile ilişkileri daha da artırmak  amacıyla SSCB'e resmi ziyaret gerçekleştirdi. İnönü başkanlığındaki heyet, 25 nisan-10 mayis 1932'de Odesa, Moskova, Leningrad ve Harkov'u kapsayan bir resmi ziyarette bulundu.

İsmetinonu.org.tr sitesindeki bilgilerde geziyle ilgili şu ifadeler kullanıldı: "

Türkiye ile Sovyetler arasında Kurtuluş Savaşı yıllarında başlayan dostluk ilişkileri sonraki yıllarda da devam etti ve siyasi ilişkiler de aynı paralelde gelişti. 1929 Aralık’ında ve 1931 Kasım’ında dönemin Sovyet Dışişleri Bakanı Litvinov’un Ankara’ya, 1930 Eylül’ünde Türk meslektaşı Tevfik Rüştü Bey’in Moskova’ya gitmesi, bu gelişmenin bir göstergesiydi.

1929 yılında dünya ekonomik krizinin yol açtığı mali zorluklar ve sanayi tesislerinin kurulması konusunda Sovyetler Birliği’nden yardım alma arzusu nedeniyle Başbakan İnönü, 25 Nisan-10 Mayıs 1932 tarihleri arasında Sovyetler Birliği’ne geniş bir ziyaret gerçekleştirdi. İnönü’nün bu ziyareti sırasında Rusya’dan 8 milyon dolarlık kredi alınması konusunda mutabakata varıldı. Ayrıca ziyaret, planlı döneme hazırlık açısından da yarar sağladı. Sovyet Rusya’dan gelen bir teknik heyetin desteğiyle 1934’te Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı hazırlandı."

İnönü Kızıl Meydan'da dönemin SSCB lideri Josef Stalin ile birlikte 1 Mayıs askeri töreni de izledi.

FUAD SAFAROV

Paylaş: