kodeforest

HABER

Rus petrol ve gaz şirketi PAO Novatek, LNG'nin ilk kargolarını Kuzey Kutup bölgesindeki Yamal-Nenetsk Özerk Bölgesi'nde kurulan sıvılaştırılmış doğalgaz (YAMAL LNG) projesinden Kuzey Denizi Yolu ile Çin'e sevk etti. Söz konusu tesisi Türk Rönesans ve GAMA şirketleri ortaklaşa inşa etti.

PAO Novatek, Çin'e ilk LNG sevkiyatını YAMAL LNG tesisinden Kuzey Deniz yolu ile gerçekleştirdi. Sıvılaştırılmış doğalgazın Çin’e Kuzey Denizi üzerinden M/T VLADIMIR RUSANOV ve M/T EDUARD TOLL isimli 2 adet buz sınıfı LNG gemisiyle gönderildiği kaydedildi.

YAMAL LNG ise Rusya, Fransa ve Çin’in ortak girişimi olarak 2017 yılında faaliyete başladı. Rus şirket NOVATEK’in projede yüzde 50.1 hissesi varken, Çin’in CNPC ve İpek Yolu Fonu ile Fransız TOTAL‘in toplamda yüzde 49.9 hissesi bulunuyor.

TESİSİN AÇILIŞINA PUTİN KATILMIŞTI

Tesisin açılışına Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmıştı. Törende konuşan Putin şu açıklamada bulunmuştu: "Bu, Rusya için son derece önemli bir olay. Sadece enerji, gaz üretimi ve LNG üretimi açısından önemli değil, aynı zamanda da Arktik'in ve Kuzey Deniz Yolu'nun geliştirilmesi bakımından da önümüze büyük görevler koyan önemli bir proje."

Putin, Rusya'nın LNG üretim hacmini artırması gerektiğini de önemle vurgulayarak yetkililere bu yönde talimat verdi.

Putin, "Bu proje Rusya'nın dünyanın en önemli enerji devlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Yamal'daki tesis, gaz endüstrisini, ulusal ekonomiyi geliştirmek için yeni ufuklar açıyor ve ileri teknoloji alanında istihdam oluşturuyor. Bu tür projelerin sayısını artırmak önem taşımakta." şeklinde konuşmuştu.

REGA İNŞA ETTİ

2015 yılında GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj AŞ ile Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin oluşturduğu iş ortaklığı REGA JV, Yamal Yarımadası'nda söz konusu tesisin CWP3B kısmının yapım projesini imzalamıştı.

Hava sıcaklığının eksi 50 derecelere düştüğü Yamal Yarımadası'nda bulunan Sabetta kasabasında inşa edilen Yamal LNG" projesi, kutup bölgesine yapılan ilk LNG tesisi olma özelliği taşıyor. Tesis inşaatında yüksek performans teknoloji kullanılarak montaj yapıldı.

Tesis inşaatında Türkler dahil 3 bin 500 personel görev aldı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: