kodeforest

HABER

Türk müteahhitlik sektörü dünyadaki ekonomik durgunluk ve siyasi gerginliklere rağmen büyümeye devam ediyor. 2022’de Türk firmaların ülke dışında aldığı müteahhitlik işleri 19,1 milyar doları aştı. 133 ayrı ülkede müteahhitlik işleri gerçekleştirildi. En çok iş yapılan bölge BDT ve Avrupa oldu.

Türkiye’nin müteahhitlik ve teknik müşavirlik sektörü, küresel durgunluğa rağmen ülke dışında büyümeye devam ediyor.

2022 yılında mal ihracatında cumhuriyet tarihinin rekoru kırılırken, hizmet sektöründe de 80 milyar dolara yakın bir ihracat gerçekleştirilmişti. Bunun önemli kalemlerinden birini Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında aldığı projeler oluşturdu. Hizmet sektörüne yapılan katkı yanında inşaat malzemeleri ihracatı artışı ve işçi gelirleri ile döviz girdisi sağlanması açısından da önemli olan müteahhitlik sektörü, Türkiye’nin dünyadaki imajı için havaalanı, stadyum, boru hatları, barajlar gibi büyük projelerle olumlu katkı sağlıyor. Küresel rekabette ‘Türk Kalitesi’ imajına da katkıda bulunuyor.

Türk firmaların dünyada üstlendiği toplam proje sayısı son 50 yılda 11 bin 717’ye, projelerin toplam değeri ise 478 milyar dolara ulaştı. Sektörün hedefi, “dünyada girilmemiş ülke bırakmamak” olarak açıklanıyor. 

Türk firmaların en çok iş yaptığı coğrafyalar ise Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Avrupa. Alınan projelerin yüzde 37,6’ı BDT, yüzde 24,5’i Avrupa bölgesinde yer alıyor. Ortadoğu’daki projelerin oranı yüzde 18,5, Sahra-Altı Afrika’nın oranı ise yüzde 12,7.

En çok müteahhitlik projesi alınan ülkeler sıralamasında ise Rusya başı çekiyor. 

daha detaylı için

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/turk-muteahhitlerin-yurt-disi-basarisi-133-ulkede-is-yapiliyor-771504.html

Paylaş: