kodeforest

HABER

Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz, Ankara’da öldürülen Rusya’nın eski Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesi üzerinde büyük katkıları olan profesyonel biri olduğunu söyledi.

Duma Uluslararası İşler Komitesi ve Andrey Karlov Vakfının organize ettiği “Andrey Karlov. Ölümsüzlüğe giden yol” isimli sergiye Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de katıldı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’daki ‘Andrey Karlov. Sonsuzluğa giden yol’ isimli serginin açılışında konuşan Diriöz “Sayın Karlov gerçekten çok değerli bir diplomattı. Üst düzey bir profesyonel ve üstün kişilik özelliklerine sahipti. Benim ve Türkiye’nin dostuydu” dedi.

Diriöz, Karlov’un iki ülke arasındaki zor zamanlarda ilişkilerin gelişmesinde büyük katkıları olduğunu vurguladı. Diriöz “Karlov’a yapılan çirkin, alçakça bir saldırı ve iki ülkenin ilişkilerini hedef alıyordu. Karlov’un ikili ilişkileri güçlendirmeye yönelik katkılarını hafife almak çok güç” ifadelerini kullandı.

Diriöz, Duma’ya da 22 Haziran’da sona erecek sergi için teşekkür etti. Açılışa Karlov’un eşi Marina Karlova da katıldı.

Karlov, 19 Aralık 2016’da Ankara’daki bir serginin açılışında öldürülmüştü.sputnik

 

Paylaş: