kodeforest

HABER

Sberbank, yatırımcıları dolandırmak için kullanılan yaygın şemalar konusunda uyardı.

Konuyla ilgili Rus resmi Ria Novosti haber ajansına Rusya'mın en büyük bankası Sberbank bir yazı gönderdi.

Yazıda, Sberbank yatırımcıları şu konuda uyardı: Kapalı Telegram kanallarında tavsiyeler, komisyoncuları kontrol etme teklifleri olan siteler ve Moskova Borsası çalışanlarından olduğu iddia edilen aramalar, bireysel yatırımcıları dolandırmak için yaygın şemalar olmakta.

Banka uyarılarında, "Manipülatörlerin sizi yakında "harekete geçecek" hisseleri almaya teşvik ettiği kapalı bir Telegram kanalına davet ediyorlar. Yatırımcılar tavsiyeye uyuyor: varlık fiyatı artıyor. Dolandırıcılar hisselerini en yüksek değerinden satarlar. Sonra fiyat düşer ve pahalı hisse satın alan yatırımcılar para kaybeder." dikkat çekiyor.

Bu arada, Sberbank, yüksek getiri vaat eden tekliflere yatırım yapmanın her zaman büyük bir risk olduğunu da hatırlatıyor.

Sberbank, "aynı zamanda, yalnızca güvenilir kaynaklardan gelen bilgilere güvenmeye değer ve yatırımlarla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, profesyonel yatırım danışmanlarına başvurmak daha iyidir: Bunlar da Merkez Bankası'nın web sitesindedir." diye tafsiyede bulunuyor.

Sberbank, "Bu dolandırıcılık tuzağına düşmemek için Ruslar, hiçbir durumda yabancılardan gelen bilgileri kullanarak para transfer etmemeniz gerektiğini hatırlamalıdır. Ek olarak, Moskova Borsası çalışanları asla yatırımcıları aramaz ve sitenin kendisi bireylere menkul kıymet satmaz, tüm karşılıklı işbirliği aracılar aracılığıyla gerçekleşir." diyor.

FUAD SAFAROV

Paylaş: