kodeforest

HABER

Türkiye'ye kontrplak ürünleri ihraç eden Rus işadamı Denis Kutişenko, Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov'dan Türkiye'nin uyguladığı yüzde 27 verginin kaldırılması için ricada bulundu. 

Rusya'nın Sıktıkvar kentinde düzenlenen "Komi Cumhuriyeti Sanayisi" adlı fuarını gezen Rus bakan, ürünlerini tanıtan Jeşart LPK şirketi standını da inceledi. Rus Bakan Manturov'un "Bir isteğiniz var mı bizlerden?" sorusuna şirket sahibi Kutişenko, Türkiye'nin uyguladığı yüzde 27 verginin kaldırılması için girişimlerde bulunması istediğinde bulundu. Rus işadamı, "Avrupa Komisyonu Rus üreticiler tarafından sağlanan huş kontrplaklarına vergilerin getirilmesini onayladı. Türkiye Rus kontrplak alıcılarından biri olmakta. Fakat, Türkiye, üçüncü yıldır Rus kontrplaklarına %27'ye varan vergi uygularken, Avrupalı üreticiler için ithalat vergisi almıyor. 

Türkiye piyasasının önemli olduğunu belirten Rus işadamı, "Bu pazarı kaybetmemiz ve Avrupalı üreticilere yerimizi kaptırmamızla bağlantılı olarak bizim için ayrımcılık koşulları oluşturuluyor" diye bakan şikayette bulundu. 

Bunun üzerine Rus Bakan Manturov, "Bu kolay bir mesele değil, ancak bunu dikkate alıyoruz” dedi. 

Manturov, bakanlığın Dış Ticaret konusuyla ilgili Uluslararası İşbirliği ve Lisans Dairesi'ne Rus tedarikçilerinin korunması konusunu ele almaları ve Türkiye'ye ikili bir gezi çerçevesinde konunun ele alınması talimatını da verdi. 

FUAD SAFAROV

Paylaş: