kodeforest

HABER

Rusya'nın ekonomik konumu dünyanın en iyisi seçildi.

Konuyla ilgili açıklama Uluslararası Para Fonu (IMF) Rus İcra Müdürü Aleksey Mojin tarafından yapıldı.

Devlet TASS haber ajansına konuşan Mojin, "Rusya'nın makroekonomik göstergelerdeki konumu dünyanın en iyisidir." dedi.

Rusya'nın düşük bir kamu borcu olduğuna (GSYİH'nın yüzde 20'si içinde) dikkat çeken Rus yetkili, "2020'de açık vardı, gelirler düştü, giderler arttı, sosyal destek sağlandı. Ve 2021'de fazla veren bir bütçemiz olacak " dedi.

IMF'deki Rus temsilcisi, "Ulusal Refah Fonu'ndaki birikim zaten GSYİH'nın yüzde 10'una yaklaşıyor, yani net borç daha da az" diye ekledi.

Mojin, ülkenin bütçe tasarruflarına, katı bir bütçe kuralına ve Merkez Bankası'nın yüksek düzeyde döviz rezervlerine sahip olduğunu söyledi.

Mojin ayrıca Rusya'nın enflasyonla mücadeledeki eylemlerini son derece belirleyici olarak nitelendirdi. Rus yetkili, "Merkez Bankası'nın önceliği doğru: Ucuz kredi almak isteyenlerin çıkarlarına zarar verse de enflasyonu boğmak gerekiyor" dedi.

Mojin ayrıca, uluslararası toplumun küresel ekonomiyi kurtarmak için aldığı önlemlerin COVID-19 krizinin etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu söyleyerk, "Fakat bazı olumsuz sonuçlara yol açtı: dünyanın birçok ülkesinde borç birikimi ve enflasyonda artış." şeklinde konuştu.

FUAD SAFAROV

Paylaş: