kodeforest

HABER

Rus çimento üreticileri, 2022 çimento tüketimi için kötümser tahminlerde bulundu.

Konuyla ilgili haber Rus Kommersant gazetesinde yer aldı.

"Soyuzcement" araştırma verilerine atıfta bulunan gazeteye göre, çimento üreticileri, bu hammaddenin Rusya'daki toplam tüketimine ilişkin tahminlerini kötüleştirerek, 2022 yılı sonunda alımların 61 milyon tonu geçmeyeceğini belirtti.

Analistlere göre tüketim hacmi 2021'e göre %1 daha fazla olacak. Ekim ayında Soyuzcement, yıllık tüketimin %5 artarak 63 milyon tona çıkmasını bekliyordu.

Geçen ay, şirket uzmanlarının belirttiği gibi, tüketimdeki azalma %6,5 olarak gerçekleşti ve Kasım-Aralık sonunda düşüş yıllık bazda %15-20 olabilir.

Habere göre, yatırım ve danışmanlık şirketi CMPro, Soyuzcement'in öngörüsüne katılıyor. Yönetici ortağı Vladimir Guz'a göre, 2022 yılı sonunda çimento tüketim hacmi 62 milyon tonu geçmeyecek. Guz, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde (Ekim-Kasım) 2021 yılının aynı dönemine göre %10 düşüş öngördü.

Bu arada, Eylül ayının ikinci yarısında RBK gazetesi, Rusya'nın en büyük çimento üreticisi Eurocement'in hükümetten önümüzdeki kış inşaat malzemelerinin navlun taşımacılığında indirimler getirmesini istediğini de yazmıştı.

FUAD SAFAROV

Paylaş: