kodeforest

HABER

Rusya'da genç işçi sayısı bir yılda yarım milyon azaldı.

Konuyla ilgili haber Rus RBK ajansında yer aldı.

FinExpertiza'nın Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat verilerine dayalı bir aratırmasına atıfta bulunan habere göre, Rusya'da Eylül 2020'den Eylül 2021'e kadar genç işçi sayısı 460.5 bin kişi azaldı.

Haberde, "Gençlere ek olarak, aynı dönemde çalışan sayısında bir düşüşün kaydedildiği tek yaş grubu 70 yaşın üzerindeki yaşlı işçilerdir (ancak orada sayıdaki düşüş çok daha az fark edilir : sadece 24 bin kişi tarafından). )" değerlendirme yapıldı.

Söz konusu araştırmaya göre, 20 ile 29 yaş arasındaki Ruslar genç işçi olarak kabul ediliyor. Ve 2010'lu yılların başından itibaren aşağı yönlü bir eğilim gözlenmektedir. Son 11 yılda çalışan gençlerin sayısı altı milyon kişi azaldı.

Uzmanlar,

-90'ların demografik boşluğunu,

-pandemi nedeniyle hizmet sektöründe yaşanan sorunları,

-işverenlerin geleneksel olarak genç profesyonellere olan güvensizliğini

-ve üniversite eğitimini bu eğilimi doğuran nedenler arasında sayıyor.

Konuyu yorumlayan FinExpertiza Başkanı Yelena Trubnikova, "Dünkü birçok öğrenci ve acemi uzman kendilerini bir tür tuzağın içinde buluyor" diyor.

Uzmana göre, bunun nedeni düşük maaşlar ve nitelik eksikliği.

Uzmanlara göre, olumsuz eğilim yaklaşık 2035 yılına kadar devam edecek. Çalışma Bakanlığı, RBK ajansına yapılan açıklamada,  mevcut 20 yaşındaki gençleri takip eden neslin daha fazla olduğu da kaydedildi. Yetkililer, genç işsizliği 2030 yılına kadar yüzde beşe düşürmeyi de planlıyor.

FUAD SAFAROV

Paylaş: