kodeforest

HABER

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) Cuma günü Viyana’da gerçekleştireceği kritik toplantıda Rusya ve Suudi Arabistan'ın üretimi 1,5 milyon varil arttırmayı teklif edeceği belirtildi. Suudi Arabistan ve Rusya’nın bu teklif edeceği açıklamasından sonra ise petrol fiyatları yükselişe geçti. Petrol fiyatları, bu tahminden sonra yüzde 3 oranında arttı.

OPEC toplantısında 3 Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyesinin Suudi Arabistan`ın üretimin artması yönünde teklifte bulunacağını açıklayan İran ise bu kararı veto edeceğini belirtti. İran, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimi arttırma teklifine Venezuela ve Irak'ın da karşı çıkacağını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta Pazar günü röportaj veren İran'nın OPEC temsilcisi Hossein Kazempour Ardebili, 3 OPEC üyesinin, buna karşı çıkacağını açıkladı. Eğer petrol üretimi yapılacaksa bu durumun fikir birliği içerisinde yapması gerektiğine inanan Ardebili, iki ülkenin yalnız hareket etmek istemesi durumunda ise işbirliği anlaşması ihlal edilmiş olacağını vurguladı. ekonomihaber.com

Paylaş: