kodeforest

HABER

Rus basınına konuşan Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov, ikili ilişkilere değindi.

Askeri teknik işbirliği yönünde Türkiye'yle işbirliğini sürdürmeye hazır olduklarını söyleyen Rus diplomat, "Ama bazı şeyleri konuşmak için erken. Prensipte işbirliğine hazırız, bakacağız" ifadelerini kullandı. 

Askeri teknik işbirliği alanının ‘açıklık sevmediğini' kaydeden Yerhov, "Sadece şunu söyleyebilirim: Türkiye, gerekli gördüğü ülkelerle işbirliğini geliştirme hakkına sahip bağımsız bir ülke" dedi.

İki ülkenin, Suriye krizinin siyasi çözümüyle ilgili yeni adımlar atma yönünde ciddi düşündüğünü söyleyen Büyükelçi Yerhov, bu konuyla ilgili şöyle konuştu: 

"Bu, oldukça geniş bir eylem yelpazesini öngörüyor. Buna görüşmeler ve temaslar ve ayrıca anayasa komisyonunun çalışmasının başlatılması da dahil. Bu yüzden istisnasız tüm yönlerden Türkiye'yle ilginç ve umarım karşılıklı olarak yararlı diyalog yürüteceğiz."

Bölgede istikrarsızlaşma olasılığını değerlendiren Rus Büyükelçi, tarafların Suriye yönünde yakın işbirliği içinde olduğunu kaydederek, "Rusya, Türkiye ve İran'ın işbirliği sayesinde Suriye'de gerilimi azaltma, barışçıl politik çözüme ilerleme için koşulların oluşturulması yönünde hiç de kötü olmayan anlaşmalara varıldı" dedi. sputnik

Paylaş: