kodeforest

HABER

Rus doğalgaz devi Gazprom’dan yapılan açıklamada, Türk Akım doğalgaz boru hattı üzerinden ilk gaz sevkiyatlarının önümüzdeki aralık ayının sonuna kadar başlamasının beklendiği belirtildi.

Gazprom Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Oleg Aksyutin, basın toplantısında yaptığı açıklamada Türk Akım doğalgaz boru hattı üzerinden ilk gaz sevkiyatlarının önümüzdeki aralık ayının sonuna kadar başlamasının beklendiğini açıkladı.

Aksyutin, “Türk Akım üzerinden gaz sevkiyatlarının 31 Aralık’a kadar başlamasını bekliyoruz. Hattın deniz kısmı tamamen hazır durumda, karadan geçen kısmın Rusya ayağı yüzde 100 hazır durumda, Türkiye ayağındaki kısmınsa yüzde 73.5’i tamamlandı ve biz, kasımda yapımın tamamen bitmiş olmasını bekliyoruz. Devreye alma çalışmalarının da yapılması gerekecek, (sevkiyatların başlangıcı için) aralık ayının sonuna odaklanıyoruz” diye konuştu.

Türk Akım, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan birbirine paralel iki ayrı boru hattından oluşacak. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Güney ve Güneydoğu Avrupa'daki tüketicilerin kullanımına ayrılacak. Hattın yılsonuna kadar devreye alınması planlanıyor. sputnik

Paylaş: