kodeforest

HABER

Rusya ve Suudi Arabistan'ın OPEC üyesi olan ve olmayan ülkeler işbirliği anlaşmasını süresiz olarak uzatmayı destekleme kararı alması, gözleri 22-23 Haziran'da Viyana'da yapılacak zirveye çevirdi. İran, 3 OPEC üyesinin, Suudi Arabistan'ın üretimin artması yönündeki teklifini veto edeceğini iddia etti.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Rusya ve Suudi Arabistan'ın OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler işbirliği anlaşmasını süresiz olarak uzatmayı destekleme kararı aldığını açıkladı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi Suudi Arabistan ve OPEC üyesi olmayan Rusya, toplam petrol üretimini günde yaklaşık 1 milyon varil artırma konusunu bir süredir tartışılıyor. Nihai karar Viyana'da 22-23 Haziran'da gerçekleşecek zirvede belli olacak. Ancak gelirini petrol üzerinden kazanan ülkelerin ekonomilerinde gergin bekleyiş sürüyor.

Rusya ile Suudi Arabistan'ın anlaşmadaki diğer taraflara yılın üçüncü çeyreğinde üretimi günde 1.5 milyon varile çıkarma teklifinde bulunması bekleniyor. Diğer taraftan petrol fiyatları, bir süredir Suudi Arabistan öncülüğündeki OPEC ülkeleri ve Rusya'nın petrol kısıntısı anlaşmasını gevşeterek üretimi artırmaya hazırlandıklarını bildirmesiyle beraber geriliyordu. Petrol fiyatlarındaki yükselişin fazla ileri gittiği yolunda endişeler yaşanırken, Suudi Arabistan ve Rusya'dan gelen bu adım 17 aydır devam eden arz kısıntılarını gevşetebilir.

OPEC üyesi ülkeler ve Rusya'nın önderlik ettiği OPEC dışı üreticiler, yüksek küresel petrol stoklarını azaltmak için 2018'in sonuna kadar üretimi günde yaklaşık 1.8 milyon varil ile sınırlamayı kabul etmişlerdi, ancak stoklar OPEC'in hedefine yaklaşmış durumda.

ABD'den petrol tepkisi

Washington'un petrol fiyatlarındaki yükselişin fazla ileri gittiği yönünde kaygılarını ifade etmesi üzerine ve İran ile Venezuela'nın petrol arzına ilişkin endişeler nedeniyle OPEC'in haziran ayında yapılacak toplantısında üretimin artırılması yönünde bir karar alabileceğini belirtmişlerdi. İran'dan gelen açıklamaya göre, bu hafta Viyana'da gerçekleşecek toplantıda 3 OPEC üyesi, Suudi Arabistan'ın üretimin artması yönündeki teklifini veto edecek. cnnturk

Paylaş: