kodeforest

HABER

Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi yayın kurumu Krasnaya Zvezda (Kızıl Yıldız) gazetesi, Türk Mehteran Birliği'nin 7 asırlık bir tarihi olduğunu vurgulayarak, "Mehter Birliği ile birlikte sahne almak şeref, onur ve mutluluk" diye övdü.

Gazete, Rusya Pasifik Okyanus Deniz Donanması'na bağlı Askeri Bando'nun uluslararası festivallerdeki başarılarını anlattı. Yazıda, 2000 yılında Kore Cumhuriyeti'nde düzenlenen bir festivalde Rus askeri bandosunun Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birlik Komutanlığı ile birlikte konser düzenlediği de ifade edildi. 

Kızıl Yıldız gazetesindeki yazıda, "Türk askeri bandosunun 7 asırlık bir tarihi var. Rus meslektaşları, Türklerle birlikte sahne almaktan şeref, onur ve mutluluk duyduklarını anlattı" diye ifadeler yer adlı.

TSK Mehteran Birlik Komutanlığı, 24 Ağustos – 4 Eylül 2017tarihleri arasında Rusya'nın başkenti Moskova'da Askeri Bandolar Festivali'ne katılmış ve çok sayıda katılımcıdan beğeni toplamıştı.

Rus basını, Mehteran Takımı'nın Rusya'da ilgiyle izlendiğini de vurguluyor.

2010 yılında Kremlin Müzesi’nde "Osmanlı Sultanları Hazineleri Sergisi"nin açılışı için Moskova’ya gelen mehter takımı GorkiPark’ta Kalinka, Ceddin Dede ve Hücum Marşı ile izleyenleri coşturmuştu.

FUAD SAFAROV

Paylaş: