kodeforest

HABER

Rusya'nın ev ortamında saksıda yetiştirilen ünlü Pavlovo limonunun anavatanının Türkiye olduğu ortaya çıktı.

Rus basınında yer alan habere göre, 19. yüzyılın ortalarında Nijegorodski bölgesindeki Pavlovo kasabasına limon fidanları Osmanlı topraklarından getirildi. 1860'lı yıllarda alışveriş için sık sık İstanbul'a giden İ. Karaçistov adındaki tüccara bu seferlerin birinde limon fidanları hediye edildi.

Fidanları Pavlovo kasabasına getirerek akrabası E.Yelagin'a teslim eden Karaçistov, kendisine anlatıldığı şekilde limonun ev ortamında, saksıda yetiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye'den getirilen limonlar daha sonra sadece Pavlovo kasabasında değil, tüm Rusya'da ünlenmeye başladı ve "Pavlovo limonu" adıyla anılır oldu.

Bugün de evlerin süsü olan Pavlovo limonu, kasabanın sembolü durumunda, hatta 2005 yılında törenle bir limon anıtı açıldı. Rusya Posta İdaresi da Povlovo limonunun 150. yıldönümü nedeniyle özel pul çıkardı.

Uzunluğu 1-1,5 metre arası olan ağaç ortalama 20 limon verebiliyor. Yaprakları çay olarak kullanılıyor, meyvesinden limonata ve reçel yapılıyor, ayrıca şeker ya da balla yenilebiliyor.

FUAD SAFAROV

http://www.medyagunlugu.com/Haber-4970-pavlovonun-turk-limonu.html

Paylaş: