kodeforest

HABER

Rusya'nın kuzeybatısındaki Leningrad Bölgesi ve Türkiye, tarım, enerji, otomotiv parçalarının üretimi, inşaat sektörü, inşaat malzemeleri ve ayrıca turizm sektöründe işbirliğini geliştirmeyi amaçlamakta.

Rus basınına göre, ilgili mutabakat Leningrad Bölgesi Valisi Aleksandr Drozdenko ve Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar arasında yapılan toplantıda sağlandı.

Rus Vali Drozdenko, "Turizm ve kültür alanlarında verimli bir işbirliği, Türk işadamlarıyla uzun vadeli işbirliği ve iki ülke belediyeleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinden yanayız." dedi.

Türk Büyükelçi de ikili ekonomik bağların güçlendirilmesinin ve karşılıklı ticaretin daha da artmasının önemine dikkat çekerek, İzmir, Bursa ve Mersin kentleriyle de işbirliği yapılması teklifini de sundu.

Rus Vali Drozdenko de potansiyel ortaklarla istişarelerde bulunmaya, Leningrad bölgesinin ciddi bir sunumunu sunmaya ve bunun için gelecek yıl Türkiye'nin kentlerinden birini ziyaret etmeye hazır olduklarını kaydetti. Rus Vali, ziyaret ve görüşmelerden dolayı Türk Büyükelçisi Samsar'a şükranlarını da iletti.

FUAD SAFAROV

Paylaş: