kodeforest

HABER

Rusya'nın Ankara eski büyükelçisi Aleksandr Lebedev, ünlü şair Nazım Hikmet'in eserlerinin kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayarak, "Biz Nazım'ın şiirleriyle büyüdük." dedi.

RTİB sitesine konuşan Lebedev duygularını şöyle anlattı: "Moskova'da Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Nazım Hikmet'i Anma Komitesi'nin organize ettiği anma etkinliklerine katılmayı çok isterdim. Ama maalesef hastalığımdan dolayı katılamıyorum. Nazım hepimiz için çok değerli şair. Kendisiyle bir kaç kere görüşme şansını yakaladım. Samimi ve sıcak bir insandı. Hiç unutmam. Moskova'da ortaokulda bizi ziyaret etti. Hepimiz şairi görmekten çok mutluyduk. Benim yanaklarımı da eliyle okşadı. Ne kadar mutluydum, şuanda bunu hatırlarken de seviniyorum. Nazım gibi ünlü devrimci şairlerle görüşmek her Sovyet öğrencisinin arzusuydu. Bu benim için büyük onur ve şeref!"

Eski büyükelçi sözlerine şöyle devam etti: "Nazım'ın şiirleri okutuldu, eserleri sahnelendi. Sovyet sanat, şiir ve edebiyat dünyası onu çok sevdi. Biz Sovyet kuşağı da Nazım'ın şiirleriyle büyüdük. Moskova'da yaşayan Türk diasporasının kıymetli şairimizi anmak için her yıl etkinlikLer yapması çok mutluluk verici bir olay. Onları alkışlıyor ve destekliyorum! Nazım dünya şairi. Onu her zaman yaşatmamız lazım."

FUAD SAFAROV

Paylaş: