kodeforest

HABER

ABD'nin yaptırım tehdidinin ardından Rusya'nın Visa ve Mastercard'a alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sistemi, Rusya’nın en yakın müttefikleri tarafından bile askıya alındı. Bloomberg'e konuşan kaynaklar, Rusya Merkez Bankası'nın Mir krizinden sonra alternatif ödeme yolu geliştirme konusunda çabaladığını aktardı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın Eylül’de yaptırım uyarısını yayımlamasından bu yana iki ay içerisinde Mir'e imza atan 9 ülkeden 6’sı banka Mir ödeme sistemini kullanmama kararı aldı.

Bloomberg'e konuşan ve isminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklar, Rusya Merkez Bankası yetkililerinin, Mir krizinden sonra alternatif ödeme yolu geliştirmede çabaladığını aktardı.

Moskova ile yakın ekonomik ve siyasi bağları olan Özbekistan Eylül sonunda Mir’i askıya alan ülkelerden olmuştu. Özbekistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Behzod Hamraev, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Bu kartın kullanıcısına yaptırım uygulanıp uygulanmadığını tespit etmek zor.” ifadelerini kullandı.

Rusya Merkez Bankası tarafından Mayıs 2017’de kurulan Mir ödeme sistemi, bankaya ait Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi adlı sistem üzerinden elektronik para transferleri için kullanılıyor.

https://www.bloomberght.com/rusya-merkez-bankasi-mir-de-alternatif-ariyor-2319680

Paylaş: