kodeforest

HABER

Rus enerji şirketi Novatek, Kuzey Kutbu'ndaki Yamal LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) projesinden Japonya'ya ilk teslimatı gerçekleştirdi.
Kurumdan yapılan açıklamaya göre sevkiyat, Japonya'nın Tobata LNG tesisine aktarıldı.
Novatek Başkanı Leonid Mihelson, Japonya'nın önemli bir LNG pazarı ve LNG pazarlama stratejimizdeki öncelikli yerlerden biri olduğunu vurguladı.
Bu arada söz konusu tesisi Türk Rönesans ve GAMA şirketleri ortaklaşa inşa etti. 

Daha önce Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası forumunun ana oturumuna katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yamal LNG'nin çok zor doğa koşullarında sıfırdan inşa edildiğine işaret etmişti. Putin, "Biz projemizi kendi imkanlarımızla gerçekleştiriyoruz. Burada hiç bir sorunumuz yok, olmayacak da. Elbette sorunlar ortaya çıkabilir, ama biz çözeriz. Sabetta Moskova'nın haklı olduğunu kanıtlıyor. Burada LNG üretim tesisi var. Buraya Yamal doğalgaz yataklarından yüzlerce boru hattı döşenmiş bulunuyor. Bu tesis Arktika'nın sürekli donmuş toprakları koşullarında ve sayılı aylarında sıfırdan inşa edildi. Sabetta'daki bu tesisi bir yıldan kısa bir süre önce kutup gecesinde açtık. Avrupalı yatırımcılar ne sert kış ne de Amerika'nın yaptırımlarından korkmayarak buraya geldiler. Eksi 40 derece soğuklardan bahsediyorum. ABD bu projeye savaş açtı, ama ilk tankeri de onlar aldı. Çünkü bu piyasanın en verimlisi çıktı. Bugün de Amerika'ya buradan sevkiyatlar yapılıyor." dedi.

TESİSİN AÇILIŞINA PUTİN KATILMIŞTI

Tesisin açılışına Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmıştı. Törende konuşan Putin şu açıklamada bulunmuştu: "Bu, Rusya için son derece önemli bir olay. Sadece enerji, gaz üretimi ve LNG üretimi açısından önemli değil, aynı zamanda da Arktik'in ve Kuzey Deniz Yolu'nun geliştirilmesi bakımından da önümüze büyük görevler koyan önemli bir proje."

Putin, Rusya'nın LNG üretim hacmini artırması gerektiğini de önemle vurgulayarak yetkililere bu yönde talimat verdi.

Putin, "Bu proje Rusya'nın dünyanın en önemli enerji devlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Yamal'daki tesis, gaz endüstrisini, ulusal ekonomiyi geliştirmek için yeni ufuklar açıyor ve ileri teknoloji alanında istihdam oluşturuyor. Bu tür projelerin sayısını artırmak önem taşımakta." şeklinde konuşmuştu.

REGA İNŞA ETTİ

2015 yılında GAMA Endüstri Tesisleri İmalat ve Montaj AŞ ile Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'nin oluşturduğu iş ortaklığı REGA JV, Yamal Yarımadası'nda söz konusu tesisin CWP3B kısmının yapım projesini imzalamıştı.

Hava sıcaklığının eksi 50 derecelere düştüğü Yamal Yarımadası'nda bulunan Sabetta kasabasında inşa edilen Yamal LNG" projesi, kutup bölgesine yapılan ilk LNG tesisi olma özelliği taşıyor. Tesis inşaatında yüksek performans teknoloji kullanılarak montaj yapıldı.

Tesis inşaatında yaklaşık 9 bin personel görev aldı.

Paylaş: