kodeforest

HABER

Rusya Başbakanlığı, göçmen işçiler için kota belirledi.

Konuyla ilgili bilgiler Rusya Bakanlar kurulu web sitesinde yeraldı.

Söz konusu yayınlanan ilgili karara göre, Rusya Federasyonu Hükümeti, 2020 için yabancı işçilerin ekonominin belirli alanlarındaki izin verilen payını onayladı.

Kararda şöyle denildi: “2020 yılına ait bazı ekonomik faaliyet alanlarında, 2019'da kurulan yabancı işçilerin izin verilen payı korunmuştur. Alınan kararlar, işgücü piyasasının bölgesel özelliklerini ve Rus vatandaşlarının öncelikli olarak istihdam edilme ihtiyacını dikkate alarak, yabancı işgücünün belirli ekonomik faaliyet türlerine katılımını düzenlemek için gerekli.”

Özellikle, karayolu yolcu taşımacılığı ve karayolu yük taşımacılığı faaliyet alanlarında izin verilen pay yüzde 26, spor alanınd ise yüzde 25 olmakta. Sebze yetiştiriciliği alanında toplam çalışan sayısının yüzde 50 oranında kabul edilebilir bir pay da korunmuştur. 2020'de bu normun Primorski ve Astrahan bölgeleri de dahil olmak üzere Rusya'nın başka bölgelerine yayılacağı belirtildi.

Ayrıca, inşaat sektöründe toplam çalışan sayısının yüzde 80'i oranında kabul edilebilir bir pay da korunmakta. Bu kural Buryatya Cumhuriyeti, Amur Bölgesi ve Moskova'da geçerli olmayacak ve Dağıstan Cumhuriyeti'nde bu oran yüzde 50 olacaktır.

Paylaş: