Dil Seçimi:

Rusya: ENKA'nın efsanevi Başkanı Şarık Tara Rusya'nın Ulusal Kahramanı!

Rusya parlamentosu alt kanadı Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Leonid Slutski, Türk-Rus ilişkilerinin artmasında Türk iş dünyasının oynadığı rolü Bloomberg Businessweek Türkiye’ye değerlendirdi.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinin bugünkü seyrini nasıl
değerlendiriyorsunuz?

SLUTSKİ: Rusya ve Türkiye bugün stratejik partner olma yolunda. Rus-Türk ilişkileri, bölgede istikrar ve barışın garantörü konumunda. Elbette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında çok samimi ve iyi bir diyalog var. Her iki lider sürekli görüşerek ikili iş birliğine ilişkin konuları masaya yatırıyor. Günümüzde bu tür diyaloglar çok önemli. Bazen görüş ayrılılıklarımız olabilir, ama konuşarak sorunları çözmeye çalışmak en iyi yaklaşım. Dünyada birbiriyle sorun yaşayan komşular, Türk-Rus iş birliğini, Putin-Erdoğan diyaloğunu örnek alsa bence bu sorunları çözme yolunda önemli adım atarlar. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türk meslektaşı dostum Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki samimi diyalog ve görüşmeleri de örnek verebilirim. Benzer şekilde Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki görüşmeler de çok önemli. Tüm bunlar Moskova-Ankara ilişkilerinin önemli ölçüde geliştiğinin göstergesi.

Politikadaki bu durum ekonomiye nasıl yansıyor?

SLUTSKİ: Bugün ilişkilerimiz her düzeyde gelişiyor. Özellikle ticari-ekonomik ilişkilerimize dikkat çekmek isterim. Rus-Türk ilişkileri tarihinde ikili ticari iş birliğimiz böyle gelişmemişti. Bugün Rusya, Türkiye’de dev projelere imza atıyor.
Türk Akımı doğalgaz boru hattı, Mersin Akkuyu Nükleer Santralı inşaatı ve başka projeler. Askeri teknonolojik iş birliğimiz de giderek artıyor. Rusya, Türkiye’ye en modern silah teknolojisini satmaya hazır.

Türk şirketlerinin Rusya’daki faaliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

SLUTSKİ: Daha Sovyetler dağılmamıştı ve ENKA bizim piyasaya girerek günümüze kadar önemli projelere
imza attı. ENKA’nın efsanevi başkanı Şarık Tara, Rusya’nın ulusal kahramanı. Bu arada Şarık Tara'yı saygıyla anıyoruz. İkili ilişkilere çok büyük katkısı oldu...Sadece ENKA değil, ANT Yapı, Rönesans, Esta, GAMA ve başka Türk inşaat firmaları Rusya’da çok önemli dev projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Türk inşaat firmaları, Rusya’nın modern tesis, ofis, konut inşaatına olumlu katkılar sağladı. Bu noktada ikili iş birliğimizin artacağına inanıyoruz. Ben bir hususa daha dikkat çekmek istiyorum: Genel olarak Türk iş dünyası, Rus-Türk lişkilerinin artmasında önemli rol oynadı. Çünkü siyasi ilişkilerimiz 1990’lı yıllarda istenilen düzeyde değildi. Fakat Türk iş dünyası tüm bunlara rağmen Rusya’ya gelerek önemli yatırımlar yaptı.

FUAD SAFAROV 

MEHMET ERDOĞAN ELGİN

Bloomberg Businessweek Türkiye-RTİB