kodeforest

HABER

Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Adıgey Başkanı Murat Kumpilov, Türk iş dünyası ile işbirliğinin artırılması hususunda Adıge Başbakanlığı'na talimat verdi.

Adıge Cumhuriyeti'nde yatırımcılık faaliyetlerindeki bazı sorunların masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Başkan Kumpilov, Tahtamukay özel sanayi bölgesinde firmalar ile karşılıklı işbirliğinin artırılması ve tarım alanındaki bazı sorunlara değindi.

Adıge Cumhuriyeti Başkanı, "Geçtiğimiz aylarda Türkiye Cumhuriyeti'ne resmi heyetle çıkarma yaptık. Bu bağlamda Türk iş dünyası ile sıkı işbirliğinin yapılması ve karşılıklı işbirliğinin artırılması lazım" diye Bölge Başkana Yardımcısı Vyaçselav Sapiyev'e talimat verdi.

Daha önce Kumpilov konuyla ilgili şöyle açıklama da yapmıştı: “Rusya ve Türkiye arasındaki çok yönlü ilişkilerin güçlendirilmeye devam etmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bunun için Rus-Türk ilişkileri bağlamında bölgeler düzeyinde atılan adımlar da önemli.”

Bu arada daha önce Kumpilov, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü derin saygıyla andıklarını vurgulamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret sırasında Kumpilov, Anıtkabir'ı da ziyaret ederek çelenk bıraktı. Adıge Cumhuriyeti lideri, Anıtkabir Özel Defteri'nde Atatürk ile ilgili duygularını şöyle paylaşmıştı:

Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün anısını, çalışmalarını ve başarılarını derin saygıyla anıyoruz. Rusya ve Türkiye arasında iyi komşuluk ilişkilerinin artırılmasında Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı'nın katkısı çok büyük. Türk halkına refah diliyorum".

FUAD SAFAROV

Paylaş: