kodeforest

HABER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iş seyahati için ve TIR-kamyon şoförü olarak Rusya'ya giden Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejimini kaldırdı. Rusya'da faaliyet gösteren Türk iş dünyası temsilcileri, Putin'in imzaladığı kararnameyi Sputnik’e yorumladı.

Putin'in imzaladığı kararnameye göre uluslararası taşımacılık alanında çalışan Türk şoförler, Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilcilerine gidenler de dahil olmak üzere kısa süreli iş seyahati için Rusya'ya giden hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları vizesiz olarak giriş yapabilecek.

Putin’in imzaladığı kararnameyi Sputnik’e yorumlayan Rus-Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Eş Başkanı Naki Karaaslan şu değerlendirmede bulundu:

Anladığım kadarıyla, vizeler özel pasaportlara, hizmet pasaportlarına ve TIR söförlerine kaldırıldı. Yani bu iş adamlarına yönelik vize rahatlaması değil, yeşil-kırmızı pasaportlar ve şöförlere yönelik bir uygulamaydı. Tabii, moral anlamında ileriye dönük çok güzel bir işaret, çok pozitif bir gelişmedir. Bu, iki ülkenin birbirine inancını, güvenini gösteren ilerleme. Ama tabi bunun mutlaka arkasının da gelmesi lazım.

Rus liderinin vize kararının iki ülke arasındaki ticaret hacmi üzerindeki olası etkisine değinen Karaaslan, sözlerine şöyle devam etti:

"Ticaretin dengelerini biliyorsunuz. Rusya’dan daha çok enerji kaynaklı ihracat yapılıyor, Türkiye’den ise daha çok belli kalemlerde yapılan ihracat söz konusu. Maalesef, bu ‘dört Türkiye alıyor ve bir Türkiye satıyor’ durumu hala devam ediyor. Bence bu dengenin biraz daha birbirine yaklaşması lazım. Yani yetmişe otuz, altmışa kırk gibi. Bununla ilgili ticari faaliyetleri yönlendirip onun planlarını yapmak lazım. Belli hedeflere ulaşmanın yolu bizim hep öngördüğümüz şey, mutlaka Türkiye’den, Rusya’dan ticaretin içinde olan bürokrasinin olduğu bir beyin takımının oluşturulup önümüzdeki ilk beş yılın planlarını yapıp ticarette hep gösterilen bu hedefe nasıl ulaşacağımızı konuşmamız lazım. Eğer bunlar konuşulursa Rusya ve Türkiye ticarette birbirini çok güzel tamamlıyor. İki ülke hiç bir konuda rakip değil,Türkiye’nin güçlü olduğu kalemler var, Rusya’nın güçlü kalemler var. Bunları ortak değerlendirirsek, hem ticaretimiz hem de karşılıklı ekonomik faydalarımız büyüyecek diye düşünüyorum."

Karaaslan, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği perspektiflerini değerlendirerek,

Rusya ve Türkiye’nin bu vize konularında artık tamamen serbestliğe geçmesi lazım. Bunlar karşılıklı güvenin işaretleri. Vizesiz seyahatlerin iki ülke arasındaki diyaloğu daha fazla geliştireceği inancındayım. Ayrıca karşılıklı ticaretin kolaylaştırılması lazım. Ne kadar az bürokrasi, ne kadar az gümrük engelleri olursa karşılıklı ticaret daha çok kolaylaşır. Ama iki ülke ilişkilerinde bizim hep söylediğimiz ayrıcalıklı ticaret ile ilgili çalışmaların mutlaka netleşmesi lazım. Bunlar sağlanabilirse hem Rusya-Türkiye ilişkilerine faydası olacak, hem de o beklenilen hedeflere ulaşılacak diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

RTİB (Rus-Türk İşadamları Birliği) Eşbaşkanı Sabahattin Yavuz ise konuyla ilgili  şu düşünceleri paylaştı:

"Uzun süredir çok beklenen bir adımdı. Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerde en önemli konulardan bir tanesiydi. Malum talihsiz uçak olayından sonra uygulamaya giren vize konusu bugün itibariyle doğru yöne girmeye başladı. Moskova’daki Türk işadamları olarak bu gelişimi olumlu değelendiriyoruz. Yansımaları da çok pozitif olacaktır. Ancak bugün yapılan açıklamada hususi pasaportlar ve TIR şoförleri denilen kapsamı daha ilerki dönemlerde kırmızı pasaportlara yani topluma yansımasını çok önemsiyoruz ve böyle bir şey olmasını istiyoruz. Tabii bu süreç, bütün gerekli detayların uygulamaya girmesi ve antant kalınması konusunda belli bir dönem alacaktır. İki ülke bu konuda çalışmalara başlayacaktır. Bu açıklamanın bir an önce devreye girmesini ve hızlı bir şekilde gelişmesine umut ediyoruz’"

Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Komitesi Başkanı, AGS Yönetim Kurulu Başkanı Ali Galip Savaşır kararnameyi değerlendirerek şu ifadeleri kullandı:

"İkili ilişkiler zaten çok iyi gidiyor. Bu kararname çok önemli bir aşamadır, harika olarak değerlendiriyorum. Beklenen bu gelişimden çok mutluyuz.  Ticari  ve TIR vizelerin kalkması, yeşil pasaportlar için vizesiz giriş yapabilmesi işadamlarına çok kolaylık sağlayacak.  Bu çalışma yapanları,  o imzayı atan devlet başkanlarımızı teşekkür ediyoruz,  kutluyorum. Genel vizelerin kalkmasını da çok isteriz. Bunlara karşılık işadamları olarak elimizden ne geliyorsa ticaret hacmimizi artırmak için çalışacağız’."

Paylaş: