kodeforest

HABER

Rusya'da yurtdışı tatillere yönelik talep azalması, basın yayın organlarında ve bazı turizm otoritelerince ev sahibi olunan Dünya Kupası'na bağlandı. Fakat bu ne kadar gerçek?

Rusya'daki talep azalmasının en büyük nedenlerinden biri olarak Dünya Kupası gösterildi. Fakat önde gelen tur operatörleri işin aslının öyle olmadığını söylüyor. Dünya Kupası'ndan kaynaklanan talep azalmalarının öngörülebilir ve hatta ölçülebilir bir faktör olduğunu söyleyen tur operatörleri, Haziran ayındaki fren etkisinde dünya kupasının oranının sınırlı boyutta kaldığını söylüyorlar.

Asıl neden Rubledeki değer kaybı

Aslında Rus pazarındaki zayıflamanın belirtileri Nisan ayında hissedilmeye başladı. Haziran ayında daha belirginleşen düşüş oranlarında asıl etken Rublenin Dolar ve Euro karşısındaki sert düşüşleri etkili oldu.

Türkiye az etkilendi

Yurt dışı taleplerdeki düşüş ise orantılı bir dağılım göstermedi. Yunanistan ve İtalya gibi Euro bölgesi destinasyonlarına yönelik talep sert düşerken, Türkiye'ye yönelik önemli derecede artışlar yaşandı.

Erken rezervasyon sonrası sakinlik...

Haziran ayındaki sert düşüşü etkileyen bir başka önemli faktörün de erken rezervasyon kampanyalarının bitmesi olduğu belirtiliyor. Başarılı ve yoğun geçen bir erken rezervasyon dönemi sonrasında alıcılardaki duraksamanın da düşüşte etkili olduğu belirtiliyor.

Ağustos ve Eylül'de telafi umudu

Fakat her şeye rağmen tur operatörleri sezon için iyimserliklerini koruyor. Ağustos ve Eylül aylarında Haziran yaşanan düşüşü telafi edeceklerini umut ediyorlar.

https://www.turizmajansi.com/haber/rusya-daki-satislar-haziran-ayinda-neden-dustu-h24424

Paylaş: