kodeforest

HABER

Rusya'da Dünya Futbol Şampiyonası öncesi otel fiyatları ve ev kiralarında olduğu gibi uçak biletlerine de fahiş zamlar gelmesi tepkilere yol açtı. Rusya Yolcular Birliği, Tekelleşmeyle Mücadele Servisine başvurarak fiyat artışlarına müdahale edimesini istedi.

Şampiyona öncesi Moskova-Saransk, Moskova-Volgograd uçak biletleri altı kattan fazla artarak 38 bin rubleye kadar yükseldi. Moskova'dan Kazan'a, Yekaterinburg'a ve Rostov'a bilet fiytaları ortalama dört kat artarak 20 bin rubleyi buldu.

Rusya Yolcular Birliği Başkan Yardımcısı İlya Zotov, Business FM'e yaptığı değerlendirmede, "Şampiyonanın yapılacağı kentlere uçak bilet fiyatları 6-7 kat arttı. Maçların oynanmayacağı kentlere bilet fiyatlarında da 3-4 kat artış oldu. Soçi gibi bazı kentlerde ise fiyat artışı yüzde 40 seviyesinde" şeklinde bilgi verdi.

Kremlin bünyesindeki Havacılık Sektörü Komisyonu üyesi Yuriy Sutnik ise, "Rusya içinde üç büyük hava yolu şirketi kendi fiyatlarını dayatıyor. Yakıt fiyatlarının iki kat arttığını, yedek parça fiyatlarının yükseldiğini gerekçe göstereceklerdir. Başka ülkelerde fiyatlar yüzde 5-10 arttığı zaman hoşnutsuzluk başlıyor, grevler olabiliyor. Bizde ise fiyatlar kat be kat artıyor" diye konuştu. 

http://www.airnewstimes.com/rusya-da-ucak-bileti-fiyatlari-uctu-42714-haberi.html

Paylaş: