kodeforest

HABER

Rusya’da bugünden (3 Ağustos) itibaren yeni jenerasyon pasaport, sürücü belgesi ve araç tescil belgelerine ilişkin vergiler arttı. Uzmanlara göre, vergi artışı turizmi olumsuz etkileyecek.
Rusya Federasyonu Vergi Kanunu’nda yapılan değişiklikler 3 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girdi. Rusya lideri Putin, temmuz ayı başlarında, “elektronik çipli bir dizi belgenin vergilerini artıran” bir yasayı onaylamıştı. Bu yasa, resmi yayın tarihinden itibaren 1 ay sonra, yani bugün yürürlüğe girdi. Buna göre pasaport ve ehliyet vergileri artırıldı.

Kanun, elektronik (yeni nesil) pasaportun tasarımı için vergi artışı anlamına geliyor. Buna göre yabancılara verilen yeni biyometrik pasaport ücretleri 3 bin 500 ila 5 bin ruble arasında, 14 yaşından küçük çocuklar için ise bin 500 ila 2 bin 5oo bin ruble arasında arttı.

Araç sahipleri için STS (araç tescil belgesi) bin rubleden fazla bir ücrete mal olacak. Bir sürücü belgesi alma prosedürü 2 bin ila 3 bin ruble arasında artırıldı.

Rusya Devlet Trafik Güvenliği Müfettişliği’ne göre, 2017 yılında 5,5 milyon vatandaşa (kayıp kimliklerini değiştirenler de dahil) belgelerle ilgili haklar tanındı. Böylece bütçeye 11 milyar ruble katkı sağlandı. Son vergi artışları ile federal bütçeye yıllık 42,3 milyar ruble tutarında gelir sağlanması bekleniyor.

Uzmanlara göre, pasaport vergilerindeki artış, özellikle turizm piyasasında kötü sonuçlar doğurabilir. Pasaport edinme maliyetinde yapılan önemli miktardaki artış ve uzun kayıt süreci sebebiyle 5 yıllık pasaportlara olan talep artacak. Çünkü bu pasaportlar neredeyse iki kat daha ucuz.

Göçmenlik Dairesi 2018 verilerine göre, Rusya Federasyonu’nun yaklaşık yüzde 30’u yabancı bir pasaporta sahip. Yurtdışına seyahat edenlerin nüfusa oranı ise yüzde 59.

Biyometrik pasaportlar 10 yıl için geçerli, eski pasaportların geçerliliği ise 5 yıldı. haber7.ru

Paylaş: