kodeforest

HABER

Rusya’da otomobil üretimi bu yılın ilk çeyreğinde yıllık bağlamda yüzde 3,6 oranında artarak 384 bine ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama Rusya Federal İstatistik Kurumu'ndan (Rosstat) yapıldı.

Açıklamaya göre, ayrıca bu yılın Mart ayında üretim artışının yıllık bağlamda yüzde 3,3 ve Şubat ayına göre de yüzde 2,2 olduğu kaydedildi.

Öte yandan maksimum ağırlığı 5 tondan fazla olan otobüslerin üretimi de (söz konusu dönemde), geçen yılla kıyaslamada yüzde 46,4 oranında düşerek 2,6 bin adet oldu. Mart ayında ise otobüs üretim yıllık bağlamda yüzde 47,5 olarak düştü. 

Bu arada geçenlerde Moskova'nın merkezinin 40 kilometre kuzeyinde Mercedes fabrikası açılmıştı. Fabrikanın inşaatı Türk şirketi ESTA Construction tarafından tamamlanmıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bizzat açılışa katılmıştı. Putin, Mercedes'in 250 milyon euro yaptırım yaparak Rusya'da kurduğu ilk fabrikanın açılışına, Rusya yapımı yeni Aurus marka otomobiliyle gitmeyi tercih etmişti.
ABD merkezli otomobil markası Ford'un Rusya'dan çekilme kararı aldığı bir dönemde inşaatı tamamlanan Mercedes fabrikasında, yılda 25 bin otomobil üretmesi planlanıyor. Tesiste istihdam edilecek kişilerin sayısınınsa bini geçeceği belirtiliyor. Fabrikada şu anda çalışanların yarıya yakınını çevredeki yerleşim yerlerinde yaşayan kişiler oluşturuyor. 

Paylaş: