kodeforest

HABER

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı tarafından 2019 yılında Rusya Federasyonunda emekli maaşlarına yapılacak zamlar hakkında açıklama yapıldı. 2019 yılında Rusya Devletinde emekli maaşları zamlı olarak ödenecek.
Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı bir süredir devam eden emekli maaşları ile ilgili yaptığı çalışmayı açıkladı. Açıklamaya göre, 2019 yılında emekli maaşları ortalama bir rakamla 15 bin ruble civarında büyüme gösterecek. Bu rakam her emekli için olmamakla birlikte, maaşlar vatandaşların aldığı emekli maaşları oranında zamlanacak.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev’in Devlet Dumasına vermiş olduğu yasa tasarısına göre, 2019 yılından itibaren emekli olma yaşı aşamalı olarak büyüyecek. Yasa tasarısı kabul edildiğinde 2019 yılından itibaren emeklilik yaşı  kadınlar için altmış üç erkekler için ise altmış beş olarak değişecek.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Maxim Topilin yaptığı açıklamada, 2019 yılında Rusya Devletinde emeklilere yapılacak ödemelerde artış olacaktır. 2018 yılı sonuna kadar 14,440 Ruble olan bir emekli maaşı 2019 yılında 15,400 Ruble olacaktır. Yani ortalama her aya bin Ruble oranında fark yansıtılacaktır, dedi.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Maxim Topilin 25 Haziran 2018 Pazar günü yaptığı açıklamada, bu verdiğimiz rakamlar tabii ki tüm emekliler için geçerli değildir. Bizler şu anda ortalama bir rakam bildirmekteyiz. Çünkü tüm emeklilerin emekli maaşları aynı değildir. Maaşı bundan fazla olan emekliler oranlar doğrultusunda daha fazla, daha az olanlar daha az miktarda emekli maaşı alacaklardır dedi.

Maxim Topilin, Rusya Hükümetinden bir süre önce gelen teklif ile emeklilik yaşı artırılması için gerekli çalışmalara başlandı. Eğer yasa tasarısı kabul edilir ise 2019 yılında itibaren emeklilik yaşı kademeli olarak artırılacaktır. Ve emeklilik yaş artırma aşamaları tamamladığında 2028 yılı itibari ile erkekler için emeklilik yaşı altmış beş kadınlar için ise altmış üç olacaktır açıklamasını yaptı.

Rusya Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanı Maxim Topilin Rusya’da yaşayan emeklililerin hak ettikleri ücretleri alabilmeleri için oldukça özenli bir çalışma yaptıklarını, önümüzde ki yıl itibari ile gerekli düzenlemelere gidileceğini bildirdi. haber7.ru

Paylaş: