kodeforest

HABER

Uzmanlar, bu durumun yeni bir ticaret savaşı sırasında yükselen pazarlar için küresel bir trend olduğunu söylüyor. Rus ekonomisine herhangi bir etkisi var mı? Yabancı yatırımcılar paralarını Rusya’dan çekmeye devam ediyor, sadece geçtiğimiz hafta ülke çapında yaklaşık 460 milyon dolar sermaye çıkışını yaşandı.
Rusya pazarından sermaye çıkışının neredeyse iki aydır devam ettiğini belirten uzmanlar, bu süre zarfında fonlardan yaklaşık 1,8 milyar dolar sermaye çıkışının yaşandığı ve yatırımcıların paralarını bir hafta içinde bu kadar fazla çekilmesinin en son Ağustos 2015‘te görüldüğünü belirttiler.

Analitik Bölümü Müdür Yardımcısı Alpari Natalia Milchakova, yakın gelecekte Rusya’dan sermaye çıkışının sona ermesinin beklenmediğini açıkladı.

Bu durum son kez Ağustos 2015’in sonlarında gözlemlendi. Üç yıl önce olduğu gibi, şimdi ki süreç, Fed’in para politikasının sıkılaştırılmasıyla ilişkili. Geçtiğimiz hafta ABD’li Uzmanlar, gösterge faiz oranını yıllık bazda 0,25 puan artırarak % 1.75-2 seviyesine çıkabileceğini ve yıl sonuna kadar bu oranın iki katına çıkabileceğini belirtmişlerdi. haber7.ru

Paylaş: