kodeforest

HABER

Rusya’da benzinin en ucuz olduğu bölgeler açıklandı. İstatistiklere göre, Yamal-Nenets Özerk Bölgesi’nde ikamet eden bir kişi, temmuz ayında ortalama bir maaş ile 2 bin litre benzin satın alabildi. Dağıstan’da ise bu miktar sadece 457 litrede kaldı.
Rosstat, Rusya’nın farklı bölgelerindeki benzinin farklı fiyatlarını gözler önüne serdi. Derecelendirme, temmuz ayında yerel bölgelerdeki ortalama bir maaşla satın alınabilen “Ai-92” türü benzinin hacmine göre yapıldı.

Buna göre, Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi (YNAO) sakinleri, ortalama bir maaşla 2 bin litreden fazla benzin alabiliyor. Ortalama bir maaş için en az miktar ise sadece 457 litrenin satın alınabileceği Dağıstan bölgesi. Maksimum ve minimum arasındaki fark, yüzde 30’u aşıyor. Ülke genelinde benzin kullanımının ortalaması ise 987 litre.

Benzin erişilebilirliği konusunda ise Moskova (1600 litre), Chukotka Özerk Bölgesi (1599 bin litre) içeriyor.

Aynı zamanda Rus bölgelerinin yüzde 85’inde benzin bulunabilirliği düşük oranlarda kaldı. En pahalı yakıt olan bölgelerde ortalama bir maaşla alınan benzin miktarları şöyle; Kabardey-Balkar (483 litre), Karaçay-Çerkez (493 litre), Kalmykia, Altay Bölgesi ve Kırım (500 litre). Araştırmaya göre, en ucuz benzin; Chelyabinsk, Kurgan, Tomsk, Kemerovo ve Kaluga bölgelerinde satın alınabiliyor.

Federal Anti-tekel Servisi (FAS), 8 Ağustos’ta, artan KDV’nin benzin fiyatı üzerindeki etkisini açıklamıştı. Rusya, temmuz ayında ucuz benzin satılan ilk 10 ülke arasına girmişti. haber7.ru

Paylaş: