kodeforest

HABER

Türkiye'nin Moskova Kültür ve Tanıtma Müşaviri Celal Kılıç, Rusya pazarının durumunu TurizmGüncel'e değerlendirdi

RUSYA pazarında ağustos ayı rezervasyonlarında yaşanan düşüşün rublenin dolar karşısında değer kaybetmesinden kaynaklandığını ifade eden Celal Kılıç, ''Tüm para birimleri gibi, ABD'nin Rusya'ya dönük yaptırımlarından dolayı maalesef ruble de değer kaybediyor. Bu da tatil talebine yansıyor'' dedi.
''AĞUSTOS AYINDA REZERVASYONLAR BELİRGİN ŞEKİLDE DÜŞTÜ''

Rubledeki değer kaybının Türkiye rezervasyonlarına etkisi konusunda değerlendirme yapan Kılıç, ''Tur operatörleri ile yaptığım görüşmelerde, ağustos ayında belirgin bir rezervasyon düşüşü olduğunu öğrendim. Son bir hafta içerisinde yüzde 7-8'lik bir rezervasyon kaybı söz konusu. Ekonomik sıkıntılardan dolayı insanlar, ilk olarak tatillerinden feragat ediyorlar. Dolayısıyla ağustos ayında bir daralma olduğu gerçek.'' ifadelerini kullandı.

''RUBLENİN BU SEVİYELERDE KALCAĞINI DÜŞÜNÜYORUM''

ABD'nin olası yeni yaptırımları konusunda Rusya'nın ne tip önlemler aldığı konusunda da bilgi veren Celal Kılıç, ''Rus hükümeti, ABD yaptırımlarına karşı ekonomilerinin son derece güçlü olduğunu, ekonominin bu yaptırımlarına direnç göstereceğini ve dolayısıyla bunun problem olmayacağını ifade ediyorlar. Yine de halk ve piyasa üzerindeki etkisi gözle görünüyor. Şahsi görüşüm ise, yeni yaptırımlar olsa bile rublenin bu seviyelerde duracağı yönünde.'' şeklinde konuştu.

''RUBLEDEKİ DÜŞÜŞ DIŞ ETKENLERDEN KAYNAKLANIYOR''

Rubledeki değer kaybının dış etkenlerden kaynaklandığını ileri süren Kılıç, ''Çünkü şu anda Rusya, doğal gaz ve tarım ürünü ihracatında dünyanın en büyük aktörlerinden biri. Yaşanan sıkıntı tamamen dış etkenlerden kaynaklanıyor. Dolayısıyla Rusya, orta ve uzun vadede bu kayıplarını telafi edecektir. Şu anda yaşananlar spekülatif. Çok başarılı bir Dünya Kupası düzenlediler. Müthiş bir organizasyonuydu ve sıfır problem yaşandı.'' dedi.

''RUSYA DÜNYAYA AÇILIYOR''

Rusya'nın dünyaya açılmaya başladığına ve üzerindeki 'soğuk ülke' algısını yıkmaya başladığını dile getiren Müşavir Kılıç, Rusya'nın bir turizm ülkesi olmaya başladığını ve 10 yıllık bir sürede bunu başaracağını söyledi. Kılıç, ''Şu anda uzak doğudan Rusya'ya yoğun bir turist akışı var. Bunun Avrupa ve Amerika ile birleşmesiyle turizm potansiyelinin çok daha yükseleceğini düşünüyorum.'' öngörüsünde bulundu.
''FESTİVAL, SADECE BELLİ BİR SEKTÖRÜ KAPSAMAMALI''

Moskova'da düzenlenen II. Türkiye Festivali ile ilgili de konuşan Kılıç, ''Açıkçası bu işin niteliğini kamu-özel sektör iş birliği ile daha etkili hale getirip konseptini geliştirmek gerekiyor. Sadece belli bir sektörü göz önüne almadan, gerçek anlamda Türkiye'nin tüm renklerini içeren bir festival haline getirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda festival paydaşlarımızda bir araya gelip bunu değerlendireceğiz. Şu anki eksiğimiz, farklı kurum ve sektörlerden insanları henüz bir komite etrafında toplayamamış olmamız.'' dedi.

''FESTİVALİ BAŞKA ÜLKELERE VE ŞEHİRLERE DE YAYMAK İSTİYORUZ''

Moskova'da yapılan festivali, Moskova dışında başka Rusya'nın başka şehirlerinde ve Rusya dışındaki başka ülkelerde de yapmayı planladıkları bilgisini veren Kılıç,  ''Temel nokta ise, daha geniş kapsamlı ve belli bir sektörü değil, tanıtılması gereken Türkiye'deki tüm sektörleri kapsayacak şekilde genişletmek. Kar amacı gütmeyen, gerçek amacı tanıtım olan bu amaçla hareket eden bir etkinlik yapmak gerekiyor. Bu etkinliğin değerini düşürmez ama daha iyisi varken daha azla da yetinmemek lazım.'' açıklamasında bulundu. 

''FESTİVALE EMLAK, HAZIR GİYİM, GIDA GİBİ SEKTÖRLER DE DAHİL OLMALI''

Festivali sadece turizm odaklı olmaktan çıkarıp emlak, hazır giyim, gıda gibi sektörleri de kapsayacak şekilde genişletmek gerektiğine vurgu yapan Kılıç, ekim ayı gibi paydaşlarla görüşerek festivali çok daha etkin bir organizasyon haline getirmeye çalışacaklarını kaydetti.

https://www.yenialanya.com/ekonomi/rusya-da-agustos-ayi-turkiye-rezervasyonlari-neden-dustu-h335278.html

Paylaş: