kodeforest

HABER

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Bulgaristan’ın gaz sevkiyat sisteminin 1 Ocak 2020’ye kadar TürkAkım doğalgaz boru hattı projesi üzerinden sevkiyata hazır olmasını umduklarını söyledi.

Sputnik'e göre Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Rusya-Bulgaristan Hükümetlerarası Komisyonu toplantısı çerçevesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Sırbistan’a boru hattı inşası konusuyla ilgili olasılıkları görüştük. Boru hattının inşasının 1 Ocak’a kadar tamamlanması, TürkAkım üzerinden gaz akışını başlatmak için Bulgaristan tarafının bize vermiş olduğu süreçlere bel bağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bulgaristan’ın, Türkiye sınırından Sırbistan sınırına kadar topraklarındaki gaz sevkiyat sisteminin genişletilmesi ile ilgilendiğini belirten Manturov, açıklamalarına şöyle devam etti: “Kuşkusuz biz de TürkAkım üzerinden çalışmaların geliştirilmesiyle ilgileniyoruz. Ülkenin parlamentosu 2018 sonunda yeni bir enerji stratejisini kabul etti. Bu çerçevede biz de projenin geliştirilmesiyle ilgilendiğimizi belirtiyoruz. Bu proje sadece Bulgaristan için değil, bölgemizin tamamı için büyük önem arz ediyor. Bu nedenle de projeye Balkan Akımı adını verdik.”

Manturov ayrıca Bulgaristan’ın 1 Ocak’a kadar boru hattının Türkiye sınırından Sırbistan sınırına kadar  olan kısmının inşasını tamamlaması gerektiğini ifade etti.

Manturov, “1 Ocak 2020 yılına kadar. Böyle bir hedef koyuldu” dedi.

Paylaş: