kodeforest

HABER

ABD'nin Türkiye'ye yönelik son dönemdeki hamlelerini Sputnik'e değerlendiren Rus uzmanlar, Türkiye'nin ciddi bir bölgesel güç olduğunu vurguladı. Uzmanlar, Türkiye'nin yeni müttefikler arayacağını da kaydetti.

Rusya'daki Siyasi Bilgiler Merkezi Direktörü Aleksey Muhin, ABD'nin son dönemdeki eylemlerinin korumacılık amacı güdüldüğünün göstergesi olduğunu belirtti. 

'ABD, DİĞER ÜLKELERİN ÇIKARLARINI GÖRMEZDEN GELİYOR'

ABD'nin birçok anlaşmadan çekildiğini ve şu anda sadece Dünya Ticaret Örgütü'nde bulunduğunu anımsatan Muhin, Washington'un korumacılık yoluyla diğer ülkelerin çıkarlarını görmezden geldiğinin altını çizdi.

Rusya Bilimler Akademisi Güvenlik Sorunları Araştırma Merkezi uzmanı Konstantin Blohin, ABD'nin ekonomik metotları jeopolitik sorunları çözmek için kullanma eğiliminde olduğuna dikkat çekti.

'ABD TÜRKİYE'YE KARŞI ASKERİ YÖNTEMLERE BAŞVURAMAZ'

Blohin, "ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, ticaret ve yaptırım savaşlarını bunların etkili olacağını düşünerek bir araç olarak kullanıyor. Günümüzde ABD, sorunlarının birçoğunu siyasi ve askeri yöntemlerle çözme kabiliyetine sahip değil. Askeri yöntem, sadece zayıf ülkelere uygulanabilir ancak Türkiye, ciddi bir bölgedel güç" ifadelerini kullandı.

Rus siyaset bilimci Stanislav Bışok da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin tutumunu sürdürmesi halinde yeni müttefikler arayacakları yönündeki sözlerini şöyle değerlendirdi: "SSCB'nin dağılmasının ardından 'Batı liberal-demokratik uygarlığı' adı verilen tek bir güç merkezi olduğu varsayıldı. Ancak günümüzde başta Çin ve Hindistan olmak üzere Batılı olmayan güç merkezleri doğuyor. Bu yeni sistemde yer alan Türkiye, ciddi bir bölgesel güç. Dolayısıyla Türkiye'nin yeni müttefik arayışı olacaktır."

Paylaş: