kodeforest

HABER

Dün yenilenen ve CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun zaferiyle sonuçlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonrası için Türkiye’deki ekonomik gidişat ile ilgili tahminlerde bulunan Rus ekonomi uzmanı Vladimir Fitin, yetkililerin koordine bir şekilde hareket etmesinin ekonomik iyileşmeyi sağlayacağını belirtti.

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Ortadoğu ve Yakındoğu Merkezi Başkanı Vladimir Fitin, Sputnik’e açıklamasında Türkiye’de seçim sürecinden sonraki ekonomik gelişmelerle ilgili tahminlerde bulundu, yetkililerin koordine bir şekilde hareket etmesinin ekonomik iyileşmeyi sağlayacağını belirtti.

Dün yenilenen ve CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun zaferiyle sonuçlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin sonrasında bu sabah itibarıyla Türk Lirası yüzde 1’in üzerinde değer kazandı.

Sputnik’e konuşan Fitin, yenilenen seçimlerden sonra Türkiye’nin ekonomisinde hangi gelişmelerin beklenebileceğini anlattı.

Fitin, “Liranın bugünkü artışına rağmen Türkiye ekonomisini küresel bir istikrar beklemiyor. Ekonomide partilerin arasında koordinasyon olması önemli. Ülkedeki iktidar değişmedi ve ülke genelindeki ekonomik önlemler ona bağlı. Dolayısıyla ekonominin giderek istikrara kavuşacağını düşünmek için nedenler var, ancak CHP’nin kazandığı büyük şehirlerde muhalefet partisi ile işbirliği konusunda bazı zorluklar baş gösterebilir, zira İstanbul tek başına tüm ülkenin gelirlerinin neredeyse 3’te birini elde ediyor” diye konuştu.

Paylaş: