kodeforest

HABER

Moskova merkezli Stratejik Analiz Merkezi'nden Andrey İvanov, Türkiye'nin BRICS üyesi olmayı tamamen hak ettiğini söyledi.

Rus basınına konuşan İvanov, "Bence Türkiye, bu oluşumun üyesi olmayı tamamen hak ediyor. Zira Rusya ile Çin'i ayırarak söylersek; Hindistan ve Brezilya'dan çok daha küçük olan Güney Afrika, BRICS'te yer alıyor. Türkiye ise, bölgenin kilit ülkesi konumunda" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın değiştiğini anladığını ve buna uygun önlem aldığını da kaydeden İvanov, bu durumun BRICS'e olan ilginin sonucu olduğunu vurguladı.

'ERDOĞAN BRICS ZİRVESİNİ BOŞ YERE ZİYARET ETMEDİ'

Rusya Tarih ve Politika Merkezi Direktör Yardımcısı Vladimir Şapovalov de, şu anda Türkiye'nin daha önce hiç olmadığı kadar bağımsızlık ve güvenlik konularına ağırlık verdiğinin altını çizdi.

Şapovalov, konuyla ilgili görüşlerini şöyle aktardı: "Erdoğan, BRICS Zirvesi'ni boş yere ziyaret etmedi. BRICS ülkelerinin Erdoğan'ın isteğine çok olumlu baktığını düşünüyorum. Bu barışçıl bir organizasyon ve kapalı bir grup haline gelen G7'den farklı olarak yeni üyelere kapıları açık". sputnik

Paylaş: