kodeforest

HABER

Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkan Yardımcısı Aleksey Grivach, Rus gazının Avrupa enerji piyasasının istikrarının korunması açısından hayati önem taşıdığını belirterek, "ABD'nin Rus gazına karşı atacağı adımlar, Avrupa ve ABD arasında doğalgaz savaşına neden olur. Böyle bir durumda Avrupa’nın enerji güvenliği ve ekonomik kalkınması tehlikeye girecektir." dedi.

Grivach, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya ile yürüttüğü doğalgaz ticareti nedeniyle Almanya'yı "Rusya'nın esiri" olmakla suçlamasını ve Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesine yönelik eleştirilerini AA muhabirine değerlendirdi.

ABD'nin Avrupa'ya karşı herhangi bir ekonomik yaptırım uygulamasının mümkün görünmediğini ifade eden Grivach, "Bu durum ABD'nin Avrupalı müttefikleriyle arasını daha da açacaktır. ABD, Avrupa'ya ve batılı şirketlere bu yüzden yaptırım uygulamaya korkuyor. Bu nedenle ABD siyasi baskı uyguluyor. Avrupa, enerji ve ekonomi politikalarını kendi başına yönetme kabiliyetiyle ilgili bir sınavdan geçiyor. Bence haklarını koruyacaklardır." diye konuştu.

Grivach, Rus gazının Avrupa pazarının istikrarının korunması için büyük önem taşıdığına işaret ederek, "ABD'nin Rus gazına karşı atacağı adımlar, Avrupa ve ABD arasında doğalgaz savaşına neden olur. Böyle bir durumda Avrupa'nın enerji güvenliği ve ekonomik kalkınması tehlikeye girecektir." ifadelerini kullandı.

"Avrupa direnecektir"
Rus Enerji ve Finans Enstitüsü Ekonomi Bölümü Başkanı Marcel Salikhov da ABD Başkanı Trump'ın Almanya'ya ve Kuzey Akım 2 projesine yönelik eleştirilerini garip bulduğunu söyledi.

Salikhov, ABD'nin kendi sıvılaştırılmış doğalgazı (LNG) için lobi yapmasının mantıklı bulunabileceğini belirterek, “Ancak gerçek şu ki, ABD LNG'si Avrupa için son derece düşük hacimlerde bulunan bir doğalgaz kaynağı. Örneğin Avrupa geçen yıl ABD'den 2 milyar metreküp doğalgaz ithal ederken, Rusya'dan 140 milyar metreküp ithal etti. Yeni projelere hayata geçirilmesiyle bile ABD LNG'si Rus ve Norveç gazının yerini dolduramaz." dedi.

Avrupa'nın, Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesine yönelik desteğinin anlaşılabilir olduğunu savunan Salikhov, "Kuzey Akım 2'de finansmanın büyük bölümü Gazprom tarafından karşılanıyor ve Avrupalı ortakların riski minimum. Bu nedenle Avrupa açısından göreceli olarak bir ucuz proje ve enerji güvenliğini de artırıyor." diye konuştu

Salikhov, Gazprom'un fiyatlandırma üzerindeki gücünü kısıtlamak için Avrupa'nın spot piyasadan gaz alabileceğini anımsatarak, "Avrupa pazarına yönelik bir doğalgaz savaşı yaşanacağını düşünmüyorum. Zaten farklı doğalgaz tedarikçileri arasında bir rekabet var ve Avrupa kendisi için en ekonomik kaynaktan doğalgaz alıyor. Avrupa, kendi çıkarına olmayan açık bir lobi faaliyetine karşı direnecektir. Kuzey Akım 2 projesinin devam edeceğini ve Avrupa’nın çıkarlarını koruyacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu. aa

Paylaş: