kodeforest

HABER

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bugün başlayacak Rus-Türk Toplumsal Forumu beşinci toplantısı öncesinde Beyaz Rusların Türkiye’ye göç etmesi, Rus ve Türk halklarının birbirlerine karşı yardımlarını konu alan ‘Anadolu Açık Kapı’ belgesel filmi gösterildi.

Toplumsal Forumu’nun (RTTF) beşinci toplantısına ev sahipliği yapacak. Forum öncesinde Rusya’daki iç savaş sonrasında Beyaz Rusların Türkiye’ye göç etmesini konu alan belgesel ‘Anadolu açık kapı’ filmi gösterildi. Filmde 20. yüzyılın başlarında yaşanan göç olayının nasıl gerçekleştiği, göçmenlerin nasıl koşullarda yaşadığı, Türkiye’nin gösterdiği yardım ve göçün Türkiye’deki yaşama nasıl etki ettiğine dair Rus ve Türk uzmanlar görüş ve bilgilerini paylaşıyor.

Filmde danışman olarak yer alan Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri Ender Arat, 20 yıldır bu konu üzerine çalıştığını, hakkında bir kitap yazdığını ve bu konuda bir sergi organize ettiğini ifade etti.

İstanbul’da Beyaz Ruslara yapılan yardımlara değinen Arat şunları söyledi: Bu filmin ismi 'Anadolu Açık Kapı'. Herkese açık bu kapı. Birileri ne zaman zorda kalsa, bir problemle karşılaşsa, işkence görse, darbe olsa kaçıp Anadolu'ya geliyor. 1917 Devrimi’nde Beyaz Ruslar kaçıp Anadolu'ya, İstanbul'a geldi. İstanbul işgal altındaydı. Buna rağmen Türklerle sarıldılar, zor zamanlarında birbirlerine yardımcı oldular. Kutepov ordusu Çanakkale'ye geldi, Gelibolu'da yerleşti, bir bucçuk yıl orada kaldı. Türkiye işgal altındaydı ama insanlar onlara yardım etti. Birbirlerini anladılar. Fransızlar, İngilizler, Kutepov ordusunu Atatürk ordusuna karşı kullanmak istedi. Ruslar bunu kabul etmedi. Neden? Dediler ki; 'Biz topraklarımızda savaştık, kaçtık, geldik. Türklerin toprakları da işgal edilmiş. Bağımsızlık için mücadele veriyorlar. Onlara karşı savaşmayız.' Üstelik Kızıllar Atatürk’ü destekliyordu. Beyaz Ruslar, Kızıllar'dan kaçtıkları halde Türklere saygılarından dolayı onların desteklediği birine karşı savaşmak istemedi.

Arat, daha sonra göç eden Rusların bir kısmının Türkiye’den ayrıldığını, kalanların da Türkiye’deki yaşama katkıları olduğunu ifade etti. sputnik

  • 'Anadolu açık kapı' belgesel'den bir kare
  • 'Anadolu açık kapı' belgesel'den bir kare
  • 'Anadolu açık kapı' belgesel'den bir kare
  • 'Anadolu açık kapı' belgesel'den bir kare
  • 'Anadolu açık kapı' belgesel'den bir kare

Paylaş: