kodeforest

HABER

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve Almanya ile yaşanan politik gerilimler nedeniyle 2015-16 yıllarında sıkıntılı bir süreç geçiren turizm sektörü, son 2 yıldır otellerdeki doluluk oranıyla toparlanma yaşarken, Rus ve Alman turistlerin ciddi düzeyde gerileyen kişi başı gelir, 2018’de yükselişe geçti.

Rus turistlerde yüzde 24'ü bulan, Alman turistlerde de yüzde 23'e kadar yükselen kişi başı harcamalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, sektörün 2 yıl önce yaşadığı krizi, hem turist sayısı hem de gelir açısından geride bıraktığını aktardı. Yağcı, sayısal bazda değerlendirilse bile turizmdeki gelişmenin 2023 hedeflerine doğru moral verici olduğunu ifade ederek, "Çünkü 2018 yılı kesinleşen 3 aylık kişi başı turizm geliri rakamları, toplamda düşük gibi görünse de pazarlar bazında çok önemli eğilimleri ortaya çıkardı" diye konuştu.

RUS TURİSTLERİN KİŞİ BAŞI HARCAMALARI 300 DOLARA YAKLAŞTI

Turist sayısı ve kişi başı harcamaların artmasıyla sektördeki gelirin arttığını kaydeden Yağcı,gelir artışını önemli pazarlardan örnekleyerek, en büyük pazar olan Rusya’da, kişi başı turizm gelirinin yüzde 24 yükseldiğini, 2015-16 yılları arasındaki yüzde 18’lik gelir kaybının büyük oranda telafi edildiğini aktardı. Erkan Yağcı, Rusların 320 dolardan 230 dolara düşen kişi başı harcamalarının, bu yıl yeniden 300 dolara yaklaştığının bilgisini verdi.

ALMANLARIN HARCAMALARI 400 DOLARIN ÜZERİNE ÇIKTI

Alman turistlerde ise 2015-16 yılları arasında yüzde 13 gerileme kaydeden kişi başı harcamaların yaşanan pozitif gelişmelerle hızlı toparlananarak yüzde 23 oranına çıktığını, bunun da 400 doların üzerinde bir rakama denk geldiğini belirten Yağcı, "2018’de en ciddi gelişmeyi İngiltere’de yaşıyoruz. 3 yıllık kayıptan sonra 2018’de süratlenen pazarda kişi başı gelir yüzde 100’den fazla yükselişle kriz öncesinin de üzerine çıktı. Diğer yandan Avrupa’da ki diğer önemli pazarımız Hollanda da yüzde 50 dolayında gelişerek, gelirde kriz öncesi ortalamaları aşan bir eğilim gösteriyor" ifadelerini kullandı. Krizin yaşandığı 2015-16 yılları arasında Türkiye'nin elde ettiği kişi başı gelirin yüzde 17 oranında düştüğünü kaydeden Yağcı, bu yıl söz konusu kaybın önemli oranda telafi edildiğini, kaybın yüzde 2 oranına gerilediğinin bilgisini verdi.

SEKTÖRÜN GELİRİ YÜZDE 65 ORANINDA ARTTI

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, bu yıl elde edilen toplam gelirin yüzde 65 oranında yükseldiğini dile getirerek, "Gelirlerde 2016’da yüzde 22, 2017’de yüzde 1,7 gerileme yaşanmıştı. Özetle 2018, hem turist hem de gelir bakımından önemli bir toparlanma yılı oluyor. Kamu ve özel sektör olarak, 2017’de yaptığımız tespitlerde de artan turist sayısı ile beraber, gelirlerin yavaş yavaş artacağını, eğer yapısal adımları atabilirsek, bu gelişimin istikrara kavuşacağını söylemiştik. Şimdi sıra, o adımları atmaya gelmiştir" dedi. ekonomihaber

Paylaş: